Navigácia

O škole

Profil školy - ISCED 1 - primárne vzdelávanie - var.B.

 

Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság

Rákócziho 1, Šahy 936 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 Školský vzdelávací program

              pre žiakov so stredným stupňom                             

                     mentálneho postihnutia             

 

              ISCED 1- primárne vzdelávanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základné identifikačné údaje školy:     Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság,

Rákócziho 1, Šahy 936 01

Tel: 036/ 741 11 34, 036/ 741 11 35

e-mail: szsiasmsi@nextra.sk

Internetová stránka školy: www.szsismsisahy.edupage.org

Koordinátor ŠkVP: PaedDr.Agnesa Pataiová

I. Všeobecná charakteristika školy

 

1. Veľkosť a štruktúra školy 

 

          Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság – je podľa zriaďovacej listiny plne organizovaná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským, poskytuje špeciálne základné vzdelanie a pripravuje žiakov pred ďalší život. V právnych vzťahoch vystupuje vo vlastnom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.

      Špeciálna základná škola je plne organizovaná s ročníkmi 1.- 9. V školskom roku 2008/2009 bol celkový počet žiakov na slovenskom oddelení 50 žiakov, na maďarskom oddelení 30 žiakov a v  Špeciálnej materskej škole 10 žiakov.

 

    V špeciálnej materskej škole  sa realizuje špeciálna výchovno –vzdelávacia činnosť , ktorá je realizovaná v 1 triede. Edukačné  aktivity sú  zamerané na komunikáciu, socializáciu detí, na samotnú edukáciu, relaxáciu, oddych.

 

     Školský klub detí zabezpečuje pre žiakov 1. – 4. ročníka  špeciálnu výchovnú a vzdelávaciu činnosť v čase mimo vyučovania.

 

     Zariadenie školského stravovania je účelové zariadenie, zriadené na konzumáciu a odbyt jedál a nápojov. Poskytuje žiakom školské stravovanie podľa odporúčaných výživových dávok potravín, materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie podľa vekových skupín stravníkov.

 

      Súčasťou ŠZŠ je Centrum špeciálnopedagogického poradenstva, ktoré:

-         poskytuje diagnostické, psychologické, psychoterapeutické, špeciálnopedagogické, rehabilitačné služby zdravotne postihnutým deťom, ako aj poradenské a metodické služby zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom,

-         zabezpečuje odbornú starostlivosť o zdravotne postihnuté deti v spolupráci s rodinou, školou, odbornými lekármi a sociálnymi pracovníkmi.

 

 

 

2. Priestorové a materiálno-technické vybavenie školy

 

           Budova  školy leží v blízkosti centra mesta a svojou polohou spĺňa predpoklady na dochádzanie žiakov  z centra mesta a z dedín. Podľa starých záznamov bola miestna kapacita školy pôvodne určená počtom 12 kmeňových tried pre 150 žiakov. Škola má v súčasnosti 9 kmeňových tried s počtom žiakov 80, 12 detí v špeciálnej materskej škole, Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva  s  počtom 325 klientov a internát.

Škola má zriadené tieto odborné učebne:  

malú telocvičňu, odbornú učebňu pre vyučovanie informatívnej výchovy, relaxačnú miestnosť, 2 učebne ŠKD, bohatý knižný fond v učiteľskej a žiackej knižnici a školský dvor.

Vybavenie školy didaktickou technikou je postačujúce, avšak pre rýchle zastarávanie tejto techniky je potrebné ju pravidelne obnovovať a vymieňať.

 

3. Charakteristika žiakov

        ŠZŠ je špeciálne zariadenie , v ktorom sa vzdelávajú žiaci s takými rozumovými nedostatkami, pre ktoré sa nemôžu vzdelávať v bežnej základnej škole. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie žiakom vzdelávaným:

   

              V triedach C variantu sa vzdelávajú žiaci s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím, v autistickej triede žiaci  s autistickým syndrómom podľa individuálnych vzdelávacích programov. O ich adekvátnu výchovu a vzdelávanie sa stará tím špeciálnych pedagógov. Pre špecifický charakter postihnutia majú deti zabezpečené materiálne i technické vybavenie korešpondujúce so svetovým trendom výchovy a vzdelávania týchto detí.

 

               V triedach B variantu sa vzdelávajú žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia , ktorí si vyžadujú individuálny prístup a špeciálno -pedagogickú intervenciu. Aj tieto deti rozvíjajú svoje individuálne predpoklady v záujmových útvaroch a krúžkoch. V rámci zlepšenia a nových pohľadov na vzdelávanie týchto detí sme nadviazali partnerskú spoluprácu so školami s podobným zameraním, v rámci ktorej si vymieňame poznatky a skúsenosti v oblasti výchovy a... viac

 

               V triedach A variantu sa vzdelávajú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o deti s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia a deti s kombinovaným postihnutím. Vzdelávajú sa podľa učebných osnov a plánov schválených MŠ SR.
Žiaci A variantu sa vzdelávajú v ročníkoch 1.-9. a sporadicky i v prípravnom ročníku. Ročníky 1.- 9. sa nachádzajú v priestoroch školy.

 

 

         Školu navštevuje na slovenskom oddelení na 1. stupni 24 žiakov, na druhom stupni 26 žiakov, na maďarskom oddelení na 1. stupni 14 žiakov, na druhom stupni 16 žiakov.

4. Charakteristika pedagogického zboru

 

 

     Na škole pracuje 13  pedagogických pracovníkov, z toho 4 učitelia na 1. stupni, 9 na 2. stupni, 1 katechét,  psychológ , výchovný poradca.

V ŠKD pracujú 2 vychovávateľky.

Takmer 77 % pedagógov je pedagogicky a odborne kvalifikovaných. Rezervy do budúcna vidíme v zabezpečení ďalšieho vzdelávania v oblasti informatiky.                                                    

  Pre jednotlivé výchovne oblasti sú vytvorení koordinátori prevencie drogových závislosti a sociálno- patologických javov.

  Pedagógovia pôsobia aj ako vedúci záujmových útvarov.

  Pedagógovia školy predstavujú stabilizovaný, odborne i pedagogicky kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu výchovno- vzdelávacieho procesu.

    

 5. Dlhodobé projekty

   Škola využíva možnosti zapojenia sa do týchto projektov:

Protidrogové programy- Cesta a Cesta k emocionálnej zrelosti

LEGO- projekt

Športový projekt- Otvorená škola

Zdravá škola

Škola reaguje a vypracováva aj projekty, ktoré ponúkajú rozličné spoločenské, kultúrne, športové organizácie či firmy s cieľom skvalitnenia modernizácie školy.

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektami

 

     Správna orientácia na zákonných zástupcov žiakov je založená na vzájomnej spolupráci a dôvere školy s rodičmi. Vytvára sa úzkou spoluprácou:

-         pravidelnými stretnutiami s rodičmi na rodičovských združeniach- celoškolské a triedne RZ, RZ pre rodičov žiakov 9. ročníka,

-          konzultačnými hodinami výchovného poradcu pre rodičov,

-         možnosťou stretnutí rodičov s triednymi učiteľmi, s vyučujúcimi, s vedením školy mimo RZ,

-         neformálnymi aktivitami ako sú Posedenie pri jedličke, karneval, MDD a pod.

     ŠZŠ nezostáva v izolácii, ale dlhodobo spolupracuje s inými subjektami zo sféry školstva ale aj iných rezortov:

-         s ostatnými mestskými ZŠ, ZŠ zo spádových obcí,

-         s ZUŠ,

-         pedagogicko- psychologickými  poradňami,

-         úradom práce sociálnych vecí a rodiny, okresným policajným zborom, okresným súdom,

-         poslancami výboru MZ,

-         mestskými masmédiami.

Na škole je zriadená aj rada školy, ktorá má 11 členov z radov pedagogických , nepedagogických zamestnancov školy, zástupcov zriaďovateľa, poslancov MZ, zástupcov rodičov. Spravidla zasadá 4- krát ročne. Na zasadnutiach sa zaoberá všetkými oblasťami chodu školy.

 

7. Škola ako životný priestor

         Špeciálna základná škola smeruje k tomu, aby v prostredí, kde škola pôsobí sa stala vzdelávaco- výchovným, kultúrnym a športovým centrom. Aby sa stala, musia všetci pedagogickí, nepedagogickí zamestnanci i žiaci vystupovať ako jeden celok. Je potrebné rozvíjať a upevňovať konštruktívne pracovné vzťahy založené na profesionalite, humanizme, vzájomnom pochopení a spolupráci medzi jednotlivými subjektami- vedením školy a všetkými zamestnancami, zamestnancami navzájom, zamestnancami a žiakmi, žiakmi navzájom, školy ako celku a rodičmi i širšou verejnosťou.

          Ku skvalitneniu týchto vzájomných vzťahov prispieva aj prostredie školy. Veľký dôraz škola kladie na úpravu a estetizáciu interiéru i exteriéru školy – udržiavanie a výsadba kvetov v triedach, na chodbách školy, inovácia a aktualizácia násteniek v triedach, na chodbách minigalérie výtvarných prác žiakov, informačné tabule o živote školy, jej výsledkoch a aktivitách.

           Snahou školy je vytvoriť príjemné, estetické prostredie, aby sa škola stala „ druhým domovom „.

 

8. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

    Dôležitou súčasťou školy je aj BOZP a PO. Aby škola zabezpečila čo najkvalitnejšie podmienky v tejto oblasti zamestnáva bezpečnostného technika, ktorý vedie  príslušnú agendu a dohliada  na bezpečný chod školy.

Škola zabezpečuje:

-         dozor nad žiakmi počas vyučovania i v ŠJ,

-         poučenie žiakov o BOZP a PO všeobecne a zvlášť pri vyučovaní TV, PV, špecificky pred školskými výletmi,

-         školenie BOZP a PO pre všetkých zamestnancov školy , každé dva roky,

-         pravidelné kontroly BOZP,

-         pravidelné revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov, každoročnú kontrolu hasiacich prístrojov a hydrantov,

-         kontrola telocvičného náradia pred každou vyučovacou hodinou,

-         odstraňovanie nedostatkov z kontrol.

 

 

 

 

          

II. Charakteristika školského vzdelávacieho

     programu

 

    V rámci nového vzdelávacieho programu bude v roku 2009/2010 školský vzdelávací program na našej škole realizovaný v 1. ročníku  pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom maďarským. Vzhľadom na špecifikum tvorby školského vzdelávacieho programu sme sa rozhodli nestanoviť si ciele, ktoré by boli výnimočné, ale udržať dlhoročné výborné výchovno- vzdelávacie výsledky žiakov.

     Zámerom ŠkVP nie je zmeniť ciele výchovno- vzdelávacieho procesu, ale obohatiť ho predovšetkým o nové metódy, formy, prístupy. V tomto školskom roku sa sústredíme na efektívne začlenenie a realizáciu edukačných stratégií, tak ako sú definované v obsahu ŠVP. Kľúčové kompetencie sme zakomponovali do ČTP 1. ročníka.

      Výchova a vzdelávanie žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia má za cieľ:

-         rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu,

-         rozvíjať individuálne schopnosti a predpoklady žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote,

-         zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou,

-         podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov,

-         učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných.

 

1. Pedagogický princíp školy

     ŠkVP pre žiakov so stredným stupňom MP v 1. ročníku musí vychádzať z procesu postupného prechodu žiaka z predprimárneho vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie. Škola musí vytvárať pre tento prechod ústretové, priateľské ovzdušie založené na tom, čo žiak už ovláda, aké má vedomosti, zručnosti i záujmy.

      Primárne vzdelávanie poskytuje žiakom v 1. ročníku základ pre postupné rozvíjanie kľúčových kompetencií :

-         získať základné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všeobecno-vzdelávacích predmetoch,

-         položiť základy čitateľskej, matematickej, prírodovednej gramotnosti,

-         rozvíjať komunikačné schopnosti,

-         položiť základy pracovných zručností,

-         naučiť sa učiť sa,

-         formovať morálne hodnoty založené na ľudskosti, tolerancii,

-         formovať sociálne vzťahy založené na úcte, uznaní, priateľstve,

-         rozvíjať osobné záujmy a talent,

-         umožniť pocítiť úspech, ale i schopnosť prekonať neúspech a prekážky,

-         spolupracovať s rodičmi s jednotným cieľom- vytvoriť a upevňovať u žiaka základy jeho vzdelanostného, morálneho, osobnostného profilu.

 

 2. Zameranie školy a stupeň vzdelania

      Škola vytvára čo najvhodnejšie personálne, materiálno – technické, bezpečnostné a zdravotno- hygienické podmienky na dosiahnutie splnenia cieľov a kľúčových kompetencií vytýčených pre primárne vzdelávanie žiakov so stredným  stupňom MP- ISCED 1.

       Budú sa transformovať do zamerania školy:

-         rozvíjanie komunikačných jazykových schopností a čitateľskej gramotnosti,

-         posilňovanie matematickej a prírodovednej gramotnosti posilnením voliteľnou hodinou,

-         rozvoj digitálnej gramotnosti posilnením predmetu informatická výchova od 7.ročníka ,

-         základné rozvíjanie telesnej zdatnosti a rozvoj športového nadania,

-         poskytovanie širokého spektra záujmových útvarov podľa záujmu a potrieb žiakov,

-         rozvíjanie kultúrnej gramotnosti využívaním návštev mestskej knižnice, výchovných koncertov, galérie, múzea, divadelných predstavení a pod.,

-         poskytovanie základov dopravnej výchovy,

-         rozvíjanie praktických zručností a schopností,

-         formovanie vlastného sebavedomia, ale i pocitu spolupatričnosti k triede a škole.

         Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a ) zákona č. 245 /2008 Z. z., dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie s doložkou ( ISCED 1 ). 

3. Profil absolventa primárneho vzdelávania

3.1 Charakteristika absolventa

      Absolvent nadobudol a má osvojené:

-         základné matematické, čitateľské, pisateľské a prírodovedné gramotnosti,

-         základy telesnej zdatnosti a starostlivosti o svoje zdravie,

-         základy vzťahu k umeniu a kultúre,

-         základné praktické zručnosti a samoobslužné činnosti,

-         osvojené základy používania štátneho jazyka,

-         základy správnych foriem a techník učenia sa,

-         základy správnych postojov a morálnych hodnôt,

-         komplex vedomostí, schopností a zručností z jednotlivých vzdelávacích oblastí s využitím medzipredmetových vzťahov.

 

3.2 Kľúčové kompetencie absolventa

 

 a) sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

- vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,

- rozumie obsahu jednoduchého písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,

- zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu,

- dokáže určitý čas sústredene počúvať,

- je schopný vyjadriť svoj názor,

- uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi,    rodičmi a s ďalšími ľuďmi,

- rieši konflikty s pomocou dospelých,

- je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom,

- rozumie používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,

- na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie,

- rešpektuje dospelých,

- správa sa v skupine, v kolektíve podľa spoločenskýh pravidiel a noriem,

- nadväzuje prijateľným spôsobom kontakty s druhými,

b) kompetencia (spôsobilosť) v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

- dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie,

- rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,

- chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi,

- je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu,

c) kompetencie (spôsobilosti) v oblasti informačných a komunikačných

    technológií

- využíva základné formy informačnej a komunikačnej technológie,

- ovláda elementárne spôsoby práce s počítačom,

- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,

- vie používať vyučovacie programy,

- chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,

d) kompetencia (spôsobilosť) učiť sa učiť sa

- ovláda základy čítania, písania, počítania a využíva ich k svojmu vzdelávaniu,

- používa termíny, znaky a symboly v spojitosti s konkrétnymi situáciami každodenného života,

- dokáže pracovať s pomocou s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,

- teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých,

- získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách, 

e) kompetencia (spôsobilosť)riešiť problémy

- dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov,

- v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc,

 f) osobné, sociálne a občianske kompetencie (spôsobilosti)

- uvedomuje si vlastné potreby ,využíva svoje možnosti,

- uvedomuje si, že má svoje práva a aj povinnosti,

- čiastočne dokáže odhadnúť dôsledky svojich činov,

- pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb,

- dokáže spolupracovať v skupine,

- je schopný počúvať, vysloviť svoj názor a prijať názor iných,

- je ohľaduplný k iným ľuďom,

- uvedomuje si potrebu ochrany svojho zdravia,

 g) kompetencia (spôsobilosť) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi

kultúry

- vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce,

- pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu ( etiketu ),

- správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,

- ovláda základné pravidlá a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

- nepoškodzuje kultúrno- historické dedičstvo a pozná ľudové tradície.

          Vzdelávanie sa snažíme robiť tak, aby žiaci mali potrebné vedomosti a zručnosti, ale aby všetky svoje vedomosti, zručnosti, schopnosti dokázali aj správne využiť pri realizácii úloh.

          Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.

 

3.3 Pedagogické stratégie

 

    V tomto školskom roku budeme využívať metódy a formy práce tak, ako sú uvedené v čiastkových ČTP. Každý vyučujúci využije také metódy, ktoré vyplývajú z obsahu učiva, cieľov, zloženia triedy a iných okolností.

     Podľa vzdelávacích oblastí sa budú využívať tieto metódy a formy:

1.      jazyk a komunikácia: dramatizácia, dialogizácia, metóda výkladu, komunikačné hry, básne piesne, motivačná demonštrácia...

2.      príroda a spoločnosť: riadený rozhovor, výklad, vychádzky...

3.      človek a hodnoty: vychádzky, pozorovanie, výklad, motivačný rozhovor...

4.      matematika a práca s informáciami: vysvetľovací rozhovor, riadený rozhovor, výklad, fixačná metóda..

5.      človek a svet práce: výklad, rozhovor, demonštrácia, samostatná práca žiakov...

6.      umenie a kultúra: demonštrácia, výklad, motivačný rozhovor, pozorovanie...

7.      zdravie a pohyb: skupinová práca, frontálne cvičenie, súťaže,rytmické cvičenia s hudbou, turistické vychádzky...

     Pri vzdelávaní budeme využívať skupinové, integrované, individuálne formy práce, vyučovanie v rôznom prostredí, športové aktivity a pod..

     Našou snahou bude využívať všetky možnosti didaktickej techniky, mediálnych

 informácií, využitie IKT. Metóda „byť pri tom“ (zážitkové učenie), nám umožní prakticky

 využívať nadobudnuté vedomosti detí.

 

 

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

 

 

Vnútorný systém hodnotenia kvality práce zameriame na 3 oblasti:

 

  1. Hodnotenie žiakov
  2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3.   Hodnotenie školy

 

1.      Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

 

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia sú hodnotení a klasifikovaní podľa Metodického pokynu č. 3/2010- R na hodnotenie žiakov so stredným stupňom MP ISCED – 1, č. CD-2009-29220/47309-9:914, schválené MŠ SR.

 

  • Budeme dbať na to, aby sme žiakov prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali na úspešných a neúspešných.
  • Hodnotenie budeme robiť na základe  kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka :

o       práca žiaka pri vhodne zvolenej motivácii

o       práca žiaka pri aplikácii učiva primeraného schopnostiam  žiaka

o       príprava žiaka  doma  na vyučovacie hodiny

o       iniciatívnosť žiaka nad rámec školských povinností

  • Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami budeme brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
  • Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

 

 
Hodnotenie prospechu

 

Hodnotenie žiakov 1. ročníka- slovné hodnotenie predmetov ŠVP a ŠkVP.

 

 

 

2.      Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

 

Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov je účinným nástrojom zabezpečovania harmonickej organizácie celého  výchovno-vzdelávacieho procesu a ďalších školských aktivít.  Naša škola bude používať štandardné spôsoby hodnotenia. Formatívne hodnotenie použijeme na zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania, sumatívne hodnotenie použijeme na rozhodovanie. Vnútorný systém kontroly sa zameria hlavne na sledovanie úrovne výchovno vzdelávacej činnosti na škole, na dodržiavanie plnenia plánu práce školy, plánu PK a MZ, na hodnotenie žiakov, na vystupovanie a rečovú kultúru vyučujúcich, uplatňovanie didaktických zásad, na mimotriednu a mimoškolskú činnosť, na kontrolu práce nepedagogických zamestnancov, hospodárneho využívania pridelených finančných a materiálnych prostriedkov a pod..

Na hodnotenie pedagogických zamestnancov použijeme  metódy:

·        pozorovanie

·        rozhovor

·        Výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje ( žiacke súťaže, projektové práce, prezentačné práce,  úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.).

·        Hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.

·        Vzájomné hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“).

·        Hodnotenie učiteľov žiakmi na základe dotazníkov.

 

3.      Hodnotenie školy

 

Cieľom hodnotenia je:

-         aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené,

-         aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré si stanovila

 

Dôraz je kladený na:

-          konštatovanie úrovne stavu,

-    zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

 

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

·        Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti

·       Posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacom programe

·        Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.

 

Budeme pravidelne monitorovať:

·        podmienky na vzdelanie

·        spokojnosť s vedením školy a učiteľmi

·        prostredie – klímu školy

·        priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania

·        úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

·        výsledky vzdelávania

·        riadenie školy

·        úroveň výsledkov práce školy

 

Kritériom pre nás je:

·        spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov

·        kvalita výsledkov

 

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

·        dotazníky pre žiakov a rodičov

·        dotazníky pre absolventov školy 

·        analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach

·        SWOT analýza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

IV. Školský učebný plán

 

 

 

 

Vzdelávacia oblasť

       Predmet

        1. ročník

      počet hodín

        Poznámky

posilnenie predmetu

Jazyk a komunikácia

Maďarský jazyk a literatúra

             2

 

 

Rozvíjanie komunikačných schopností

             3

 

 

Rozvíjanie grafomotorických zručností

             1

 

Príroda a spoločnosť

Vecné učenie

             2

 

Človek a hodnoty

Náboženská výchova

             1

    o 1 vyuč. hod.

Matematika a práca s informáciami

Matematika

             2

 

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

             5

    o 1 vyuč.hod.

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

             1

 

 

Hudobná výchova

             1

 

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

             4

    o 2 vyuč.hod.

SPOLU

 

            22

 

 

Poznámky:

  1. Vyučovacia hodina má 45 minút, s možnosťou členenia vyučovacej hodiny do kratších časových celkov, zaraďovaním a organizovaním prestávok s prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením.
  2. Vyučovacia hodina predmetu rozvíjanie komunikačných schopností je delená.
  3. Pracovné vyučovanie, telesná výchova sa vyučuje pre chlapcov a dievčatá spoločne.
  4. Náboženská výchova sa vyučuje s počtom žiakov 6.
  5. Počet skupín a počet  žiakov v skupine sa určí spravidla aj zohľadnením priestorových, personálnych a finančných podmienok školy, charakteru činností žiakov, náročnosti predmetu a požiadaviek na BOZP.
  6. ŠkVP využil dotáciu voliteľných predmetov na :

1. ročník:- posilnenie predmetov bez doplnenie obsahu- pracovné vyučovanie, telesná           

            výchova a zaradenie ďalšieho predmetu- náboženská výchova.

 

 

V. Učebné osnovy pre 1. ročník s vyučovacím

         jazykom maďarským

 

         Učebné osnovy tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.

 

 

Maďarský jazyk a literatúra- počet hodín ročne 6 x 33  

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Základnou funkciou vyučovania maďarského jazyka a literatúry pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je základom celého vzdelávania a výchovy. Cieľom výchovno- vzdelávacieho procesu v B variante ŠZŠ je vybaviť žiakov základnými poznatkami a praktickými zručnosťami .

V priebehu dochádzky do školy sa žiaci B variantu naučia čítať s porozumením a prepisovať ľahké testy a najmä rozvíjať vyjadrovacie schopnosti žiakov.

 

1. ročníku jednotlivé oblasti obsahujú :

  1. Jazyk a literatúra –príprava na čítanie
    • Oboznámenie žiakov s leporelami a knihami
    • Tvorenie viet, chápanie obsahu viet
    • Hlásky a písmená
    • Delenie slov sluchom na slabiky

 

  1. Rozvíjanie komunikačných schopností
    • Nadobúdajú a rozširujú slovnú zásobu

 

  1. Rozvíjanie grafomotorických zručností

·        Rozvoj jemnej motoriky, grafického prejavu

·        Nácvik správneho držania písacích potrieb

·        Príprava na písanie

 CIELE

  • Vytvoriť predpoklady na vyučovanie čítania
  • Klásť dôraz na  rozvoj grafomotorických zručností
  • Rozvíjať slovnú zásobu
  • Osvojiť si návyky správnej výslovnosti

 

Metódy a formy, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľa sú rôzne a rôzny autori ich odporúčajú používať individuálne, využijeme hlavne metódy motivačné a fixačné .

Formy vyučovania diferencované.

Kompetencie spôsobilosti :

 

  1. Sociálne komunikačné kompetencie

 

    • Vyjadruje sa ústnou formou a adekvátnemu primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti
    • Dokáže určitý čas sústredene počúvať
    • Je schopný vyjadriť svoj názor
    • Rešpektuje dospelých
    • Správa sa v skupine a v kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem
    • Nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými.

 

  1. Kompetencia učiť sa učiť

 

·        Dokáže pracovať s pomocou pracovných zošitov, pomôckami, knihami.

 

  1. Kompetencia riešiť problém

 

·        Vie na koho sa má obrátiť o pomoc pri riešení problémov

·        V odôvodnených prípadoch dokáže privolať pomoc

 

OBSAH

 

Jazyk a literatúra

 

Príprava na čítanie:

 

Motivácia žiakov na čítanie s leporelami a knihami. Tvorenie viet o obrázkoch. Chápanie obsahu viet. Na začiatočné čítanie a na postupné osvojovanie čitateľských návykov treba pripravovať žiakov hrou a špeciálnymi cvičeniami.

 

Grafické znázornenie slov vo vete

 

Hlásky a písmená : a, A, á, Á , o, O, ó, Ó

Strany čítanky sú tematicky a výchovne zamerané na :

·        Cesta do školy / bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu/

·        Naša  škola a trieda / správanie sa v triede/

·        Rodina, denný režim žiaka

·        Životné prostredie a rozprávky

 

Sústavne sa rozvíjajú všetky stránky reči žiakov, rozširuje sa ich slovná zásoba, zlepšuje sa výslovnosť, skvalitňuje sa vnímanie hovorenej reči.

 

Delenie slov sluchom na slabiky s využitím riekaniek a vy čítaniek.

 

Skladanie slov zo slabík sluchovou metódou.

 

Rozvíjanie grafomotorických zručností

 

Súčasťou vyučovania písania je rozvíjanie grafických schopností žiakov, rozvíjanie grafomotorických zručností. Hodiny písania rozdeľujeme na menšie časové jednotky, aby žiaci písali niekoľkokrát týždenne. Pri rozvíjaní grafomotorických zručností žiakov začíname od veľkých prvkov a prípravných cvikov. Veľký dôraz kladieme na motiváciu. Sústavne dbáme na správne držanie písacích potrieb a správne sedenie pri písaní.

 

Písanie

 

Motivácia na písanie navodenie príjemnej atmosféry, pomocou piesní, riekanky alebo melódie pohybovať hornými končatinami v rytme riekanky, hudby precvičíme ruky, zápästie, dlaň a prsty, teda celé ruky.

Kresba tvarov vo vzduchu, na tabuli, na veľkom formáte papiera až potom pracovné listy.

 

Uvoľňovacie cviky- čmáranina, bodka, šikmé čiary, obraty, kruhy.

·        Krúženie okolo stredu

·        Horné a dolné oblúky

·        Zvislé šikmé čiary

·        Zvislé šikmé čiary

·        Krúžky, ovály, vlnovky, slučky

 

Diagnostická funkcia

·        Diagnostikovanie grafických zručností na základe sledovania činností a výsledkov spracovania úlohy

·        Voľba individuálneho metodického postupu

 

PROCES

 

Žiaci v 1. ročníku si osvoja samohlásky a, á, o, ó. Pri vyvodzovaní písmen sa používajú obrázky, riekanky a znázorňovanie písmen pohybom. Poradie osvojovaných písmen si určuje učiteľ. Súčasťou vyučovania písania je rozvíjanie grafických schopností žiakov, rozvíjanie grafomotorických zručností. Hodiny písania sú rozdelené na menšie časové jednotky, aby žiaci písali každý deň. Veľký dôraz kladieme na motiváciu.

 

  • Rozvíjanie komunikačných schopností- v predmetu rozvíjanie slovnej zásoby na
  • nižšom stupni B variantu žiaci nadobúdajú a rozširujú si slovnú zásobu s cieľom
  • zmenšovať rozdiel medzi aktívnym a pasívnym slovníkom.
  • Rozvíjanie receptívnej zložky reči – rozvíjanie zrakového a sluchového vnímania. Vytváranie schopnosti počúvať reč a iné zvuky. Reagovať na hovorenú reč.
  • Rozvíjanie centrálnej zložky reči – chápanie pojmov, napĺňanie pojmov konkrétnym obsahom.
  • Rozvíjanie expresívnej zložky reči – pomenovanie predmetov a javov, dejov. Tvorenie otázok a odpovedí. Tvorenie viet. Podporovanie samostatného vyjadrovania. Rozprávanie podľa obrázku. Rozprávanie krátkeho príbehu. Rozhovor na danú tému.
  • Rozvíjanie slovnej zásoby – pomenovanie konkrétnych predmetov, predmetov na obrázkoch, javov, dejov. Vyhľadávanie príkladov. Vytváranie asociácií.

 

Súčasťou hodín rozvíjania reči je rozvíjanie vnímania, nácvik riekaniek, vyčítaniek, spev, rytmické cvičenia spájané pohybom, dramatizácia.

 

 

 

 

Vecné učenie- počet hodín ročne 2 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Cieľom vecného učenia je dať žiakom najzákladnejšie vedomosti o prírode, spoločnosti, ktoré žiaci získavajú na základe pozorovania prírodných zmien počas roka a vzťahov medzi človekom a prírodou.

Žiaci sa oboznamujú a manipulujú s prírodninami, vecami, učia chápať vzťahy medzi nimi a vedieť vyjadriť tieto zákonitosti slovom, usporiadaním, kresbou alebo akým koľvek spôsobom prijateľným pre žiakov s mentálnym postihnutím.

Ďalej cieľom vecného učenia je rozvíjanie reči poznávanie a pomenovanie vecí a osôb v najbližšom okolí, získavanie spoločenských návykov.

 

Z prírodovednej oblasti – sa žiaci oboznamujú s živou a neživou prírodou. Poznávajú zmeny, ktoré sa odohrávajú v prírode. Na základe pozorovania zmien v živote rastlín, zvierat a ľudí si žiaci vytvárajú predstavu o roku.

V učive usporiadanom podľa ročných období žiaci poznávajú prírodné javy, zmeny , ktoré sa odohrávajú v prírode.

 

Zo spoločenskovednej oblasti –poznávajú žiaci domov, školské prostredie  s jeho najbližším okolím, poznávajú dôležité dopravné značky, zoznamujú sa so základnými pravidlami cestnej premávky pre chodcov a cyklistov. Žiaci sa systematicky pripravujú na aktívnu účasť v cestnej premávke. Upevňujú si základné návyky nevyhnutné na ochranu zdravia.

 

CIELE

 

·        Poznať najjednoduchšie priestorové pojmy a vzťahy, tieto vyjadriť manipuláciou s predmetmi, slovne, kresbou, pohybom

·        Spoznať , vymenovať predmety a činnosti, s ktorými sa žiaci stretávajú v triede a v škole

·        Vedieť orientovať sa v triede , v škole a v okolí školy

·        Poznať mená ročných období

·        Poznať mená dni v týždni

·        Poznať niektoré rastliny a zvieratá

·        Osvojiť si základné pravidlá správnej životosprávy  a kultúrneho správania

 

Metódy, ktoré používame na dosiahnutie vytýčených cieľov. Motivačné rozprávanie, motivačná demonštrácia.

Expozičné metódy

·        Rozprávanie

·        Opis

·        Demonštrácia

Fixačné metódy

  • Opakovanie, upevňovanie, precvičovanie je neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu

 

Diagnostické a klasifikačné:

Pomocou diagnostických metód sa presviedčame o tom ako sa darí plniť výchovno – vzdelávacie úlohy, pomocou nich možno motivovať žiakov do učebnej činnosti.

Kompetencie – spôsobilosti

 

Sociálne komunikačné kompetencie- správa sa v skupine a v kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem.

Kompetencia v oblasti prírodovedného myslenia- chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi. Je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu.

 

OBSAH

 

              I.      Trieda, škola okolie školy

           II.      Orientácia v čase

         III.      Príroda zvieratá a rastliny

        IV.      Starostlivosť o zdravie

           V.      Bezpečnosť cestnej premávky

        VI.      Obchod

      VII.      Domov a rodina

 

              I.      Trieda, škola, okolie školy – pomôcky a zariadenie triedy. Školské potreby a hračky. Poznávanie svojho mena, priezviska, meno svojho učiteľa a mená spolužiakov. Rozlíšenie vyučovacej hodiny a prestávky. Postupne si žiaci osvojujú základné návyky slušného správania, pozdravenie, poprosenie, poďakovanie. Podľa miestnych podmienok sa oboznamujú s najbližším okolím školy, orientujú sa v okolí školy.

           II.      Orientácia v čase – porozumenie časovým údajom a vzťahom deň a noc, ráno a večer, dnes a zajtra, teraz a potom, určenie dní v týždni.

         III.      Príroda – pozorovanie zmien v prírode a počasia. Pomenovanie ročných období s použitím obrázkov. JAR, LETO, JESEŇ, ZIMA. Počasie: teplo, zima, slnko, vietor, dážď, sneh, mráz.  Zvieratá v prírode – domáce zvieratá: pes, mačka, krava, koza, prasa, sliepka, zajac, hus, kôň. Voľne žijúce zvieratá : myš, jež, medveď, líška. Vtáky a hmyz : drozd, lastovička, motýľ, včela, mucha, lienka, sýkorka. Rastliny v prírode : Kvety – ruža, tulipán, iné.  Stromy : hruška, jabloň, slivka, čerešňa, marhuľa, broskyňa. Kríky : malina, ríbezľa.

        IV.      Starostlivosť o zdravie. Vnímanie a poznávanie jednotlivých častí ľudského tela. Hlava, krk, ruky, nohy. Zdravie, choroba, lekár, lieky. Základné hygienické návyky, význam pre zdravie. Význam zdravej výživy pre zdravie. Obliekanie sa podľa ročného obdobia a teploty prostredia.

           V.      Bezpečnosť cestnej premávky . Chôdza po chodníku, prechádzanie cez cestu, prechod pre chodcov, semafory. Bezpečnosť pri hrách, výletoch, kúpaní.

        VI.      Obchod . rozoznávanie obchodov podľa zamerania, poznávanie nápisov na obchode.

      VII.      Domov a rodina . rodičia a súrodenci – ich mená . Vzťahy medzi členmi rodiny. Pomenovanie časti bytu: kuchyňa, izba, kúpeľňa, WC.

 

Tematické celky poskytujú námety na pozorovanie, didaktické hry a rozvíjanie reči.

Súčasťou vyučovania vecného učenia sú vychádzky do okolia školy, prípadne výlety.

 

PROCES

Žiaci sa naučia vnímať a pomenovávať predmety a činnosti v škole a v najbližšom okolí, získanie spoločenských návykov. Orientácia v čase, pozorovanie prírodných zmien, zvieratá a rastliny v prírode. Ďalej starostlivosť o zdravie. Bezpečnosť cestnej premávky, správanie sa v obchode, na ulici a poznať svojich najbližších.

Matematika- počet hodín ročne 2 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Žiak získava prostredníctvom matematiky základné matematické vedomosti, zručnosti a návyky tak, aby ich v rozsahu svojich individuálnych schopností a možností, na svojom aktuálnom stupni vývinu dokázal v živote prirodzene aplikovať.

Hranice obsahu učiva jednotlivých ročníkoch nesmú byť prekážkou pre efektívne vzdelávanie žiaka.

Dôležité je výber vhodných metód, foriem, didaktických prostriedkov a pomôcok a vhodné učebne prostredie.

Učivo musí byť prezentované takými formami a metódami, ktoré sú pre daného žiaka najprijateľnejšie. Nie je podstatné to, aby si žiak osvojil čo najväčšie množstvo učiva, ale aby osvojené učivo vedel čo najväčšej miere využívať v praktickom živote.

 

CIELE

  • Rozvíjať schopnosť triediť a priraďovať činnosti každodenného života, predmety, vlastnosti, strany a pod. podľa určitých kritérií, ako predpokladu rozvíjania základných matematických zručností a návykov
  • Utvárať prvotné predstavy o čísle
  • Zoznámiť sa zo základnými matematickými pojmami
  • Osvojiť si základné matematické prvky numerácie v obore prirodzených čísel do 2
  • Osvojiť si základné počtové výkony v obore prirodzených čísel do 2
  • Osvojiť si základné geometrické predstavy

 

Kompetencia – spôsobilosti, ktoré je potrebné zvládnuť v procese vyučovania matematiky.

Sociálne a komunikačné kompetencie, dokáže určitý čas sústredene počúvať, zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu.

 Kompetencia v oblasti matematiky, dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie.

Kompetencia učiť sa učiť , dokáže pracovať s učebnicami, pracovnými zošitmi, pomôckami.

 

Metódy :

 

  • Motivačné
  • Expozičné
  • Fixačné
  • Diagnostické

 

OBSAH

 

  1. porovnávanie predmetov podľa vlastností – množstvo, veľkosť, farba, tvar
  2. Triedenie predmetov – tvoriť skupiny predmetov podľa určeného znaku, zaraďovať predmety podľa pokynov učiteľa.
  3. Vzťahy – všetko- nič, všetci – nikto, malý – veľký, hore- dole
  4. Triedenie a porovnávanie rovinných útvarov : kruh, štvorec.
  5. Číslo 1 -  Pojem čísla 1, Číslica 1 určovanie a vyznačovanie počtu predmetov. Priraďovanie predmetov k číslu 1. Čítanie a písanie číslice 1. Znázorňovanie čísla 1..
  6. Číslo 2 – číselný rad. Určovanie a vyznačovanie počtu predmetov k číslu 2. Znázorňovanie čísla 2.
  7. Porovnávanie čísel 1, 2, - rozklad čísla 2. Vzťahy väčší, menší, rovná sa. Znázorňovanie nerovnosti pomocou tvorenia dvojíc.
  8. Sčitovanie v obore do 2.Zápis príkladov sčitovania.
  9. Odčitovanie – v obore  do 2. Zápis príkladov odčitovania.

 

PROCES

 

Na úvod vyučovania počtov sa žiaci učia triediť predmety, tvoriť skupiny predmetov podľa určeného znaku, zoraďovať predmety podľa pokynov učiteľa. Na základe manipulácie si osvojujú pojmy všetko – nič, všetci – nikto, málo – veľa, malý – veľký. V prvom ročníku žiaci poznávajú čísla 1, 2. Znaky rovnosti, nerovnosti a sčitovanie a odčitovanie v obore do 2. 

 

 

 

 

 

 

Výtvarná výchova- počet hodín ročne 1 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Vo vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím má nezastupiteľné miesto aj predmet výtvarná výchova. Výtvarné aktivity napomáhajú žiakom s mentálnym postihnutím rozvíjať grafomotorické zručnosti, hrubú a jemnú motoriku. Na základe rozvoja jemnej motoriky sa rozvíjajú aj komunikačné schopnosti, expresívna a receptívna zložka reči, a aj nonverbálna forma komunikácie.

Výtvarná výchova je predmet, ktorý prostredníctvom autentických skúsenosti získaných výtvarnou činnosťou, rozvíja osobnosť žiaka v úplnosti jej cítenia, vnímania, intuície, fantázie i analytického myslenia.

 

 

CIELE

 

Výchovno – vzdelávacie ciele predmetu výtvarná výchova pre žiakov s mentálnym

postihnutím vychádzajú zo všeobecne stanovených cieľov výtvarnej výchovy ako vyučovacieho predmetu a zo všeobecne stanovených cieľov vzdelávania žiakov s mentálnym postihnutím.

-         rozvoj jemnej a hrubej motoriky

-         rozvoj koordinovaného pohybu rúk

-         rozvoj senzomotorickej koordinácie

-         rozvoj laterality

-         rozvoj priestorovej orientácie

-         rozvoj koordinácie oko – ruka

-         rozvoj pozornosti

-         rozvoj zmyslového vnímania

-         rozvoj kreativity a improvizácie.

 

 Výchovno vzdelávacie ciele a niektoré aktivity výtvarnej výchovy sa prelínajú s cieľmi  

 a činnosťami iných vyučovacích predmetov, a to najmä s predmetmi slovenský jazyk,     

 hudobná výchova, telesná výchova a pracovné vyučovanie.

 

 

Metódy a formy vyučovania:

 

Vyučovacia metóda – spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu.

 

Motivačné metódy nevyhnutnou súčasťou vyučovacej činnosti učiteľa je motivácia všetkých činností žiakov v procese výuky. Učiteľ využíva motiváciu vo všetkých fázach:

a)          úvodné – vstupné obsahuje motivačný rozhovor. Je náročnejší na zapojenie žiakov i časovo náročnejší.

 

b)         Priebežné – aktualizácia obsahu: realizuje sa, ako využitie príkladov zo života.

         -   uvádzanie príkladov z praxe: od predchádzajúcej metódy  sa líši obohacovaním

             o ilustráciu. Je to spojenie abstrakcie  s názorom.

       Nemenej dôležitou metódou je i pochvala a dobrá známka.

 

Expozičné metódymetódy vstupného, úvodného podania učiva zaisťujú vstupnú časť vyučovania. Ich konkrétny výber a realizácia závisia od veku žiakov, typu a stupňa postihnutia, predmetu, obsahu vzdelávania, materiálno – technického vybavenia.

a)          Metóda priameho prenosu poznatkov:

1.        monologické – prednáška, rozprávanie, opis, vysvetľovanie

2.       dialogické – metóda rozhovoru.

Vysvetľovanie spestruje, využívaním pomôcok – obrazy. Vysvetľovanie treba spájať s predchádzajúcimi vedomosťami žiakov, učivo treba vysvetľovať v logickej postupnosti.

 

 

Organizačné formy vyučovania:

 

-         Určité usporiadanie podmienok a priebehu vyučovacieho procesu tak, aby sa splnil cieľ vyučovania. Pri organizačných formách berieme do úvahy tieto faktory: stupeň postihnutia, ročník, počet žiakov, osobnosť učiteľa, vyučovací predmet, vyučovací cieľ, vybavenie školy – materiálne vybavenie, priestory ).

 

Kompetencie  - spôsobilosti

 

1.      Sociálne komunikačné kompetencie ( spôsobilosti )

 

-         vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti

-         dokáže určitý čas sústredene počúvať

-         je schopný vyjadriť svoj názor

-         správa sa v skupine a kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem.

 

2.      Kompetencia ( spôsobilosť ) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

 

-          Vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce.

 

 

OBSAH

 

Kresba           -  mäkká ceruzka, rudka, krieda, suchý pastel, voskový pastel

                      -  kresba kruhov, špirály, vlnovky

                      -  kreslenie tvarovo nenáročných predmetov: strom, ker, lopta,

                      -  napodobňovanie jednoduchých tvarov

                      -  maľovanie – vyfarbovanie.

 

Maľba            -  tampón, drievko, akvarelové farby, temperové farby

                      -  liatie, kvapkanie, odtláčanie farby

                      -  hra s farbou: dotváranie farebných škvŕn drievkom, prstami.

 

 

Modelovanie -  plastelína, modurit

                       -  manipulácia s modelovacími materiálmi – miesenie modelovej hmoty jednou

                          a oboma rukami, šúľanie, stláčanie, vaľkanie, vytváranie tvarov

                          jednoduchých predmetov: guľôčka, had, ovocie

                      -   používanie štipcov – vyštipnúť malé kúsky z plastelíny.

 

PROCES

 

Žiaci majú možnosť pracovať aj v iných polohách ako sediačky, napríklad postojačky, podľa formátu papiera.

Pracujú aj na veľkej ploche, na tabuli, na baliacom papieri, v piesku. Od veľkých formátov prechádzajú k menším, striedajú ich podľa účelu.

 

 

 

 

 

 

 

Hudobná výchova- počet hodín ročne 1 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Predmet hudobná výchova ako jeden z výchovných predmetov je neoddeliteľnou súčasťou výchovy harmonicky rozvinutej osobnosti. Učí žiakov vnímať a prežívať krásu nielen v hudbe, ale aj v iných druhoch umenia.

Hudobná výchova vedie žiakov k tomu, aby sa hudba stala súčasťou ich každodenného života. Orientuje žiakov aj v súčasných hudobných žánroch, citlivo ich vedie k tomu, aby sa učili rozlišovať v hudbe kvalitu.

Výchovno – vzdelávacie úlohy hudobnej výchovy plnia žiaci v príťažlivo motivovaných hudobných činnostiach – speváckych, inštrumentálnych, pohybových a posluchových. Piesne sa učia spievať kultivovaným hlasom, intonačne a rytmicky správne. Osvojujú si základné poznatky o hudobných nástrojoch, rozlišujú ich podľa zvuku.

Hudobná výchova prispieva aj k formovaniu psychických procesov a vlastností žiakov. Pôsobí na ich pozornosť, predstavivosť, pamäť, výrazne ovplyvňuje sluchové vnímanie a obohacuje citový život žiakov.

 

CIELE

 

Ciele hudobnej výchovy špeciálnej základnej školy sú podmienené špecifickosťou úloh školy, spoločnými a individuálnym i problémami rozvoja osobnosti žiakov. Cieľom hudobnej výchovy špeciálnej základnej školy je rozvoj hudobnosti žiakov spevom, hrou na jednoduché hudobné nástroje, počúvaním hudby, pohybovým prejavom vychádzajúcim z hudby. Pri tom treba rešpektovať ich postihnutie, hudobné schopnosti a zručnosti.

Skladby na počúvanie sú vyberané tak, aby boli primerané pre žiakov z hudobnej i obsahovej stránky, aby nadväzovali na poznatky z ostatných zložiek hudobnej výchovy a prispievali k utváraniu kladného vzťahu k hudbe.

Ciele:

-         rozvíjať zrakové a sluchové vnímanie, sluchovú pamäť, sluchovú diferenciáciu, senzomotorické schopnosti

-         nadväzovať sociálne interakcie prostredníctvom hudby

-         selektovať medzi ľudskou rečou a inými zvukmi.

 

Metódy a formy vyučovania:

 

Vyučovacia metóda – spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu.

Nevyhnutnou súčasťou vyučovacej činnosti učiteľa je motivácia všetkých činností žiakov v procese výuky.

Učiteľ využíva motiváciu vo všetkých činností žiakov.

-         motivačný rozhovor, motivačné rozprávanie, motivačná demonštrácia.

 

 

Expozičné metódy – metóda sprostredkovaného prenosu poznatkov – učiteľ používa čo najviac skutočné predmety, pričom rozvíja ich vnímanie, myslenie, reč.

 

Metóda samostatnej práce - s knihou – neoddeliteľná súčasť vzdelávania žiaka. Práci s knihou sa majú žiaci učiť v každom predmete. To si vyžaduje, aby žiak vedel dobre čítať, vedel si robiť poznámky, rozlíšiť podstatné od nepodstatného, zostaviť osnovu prečítaného.

 

Fixačné metódymetóda opakovania, metóda nácviku zručnosti – nácvik poznávacích procesov, intelektuálny motorický tréning, telovýchovný, umelecký a pracovný nácvik.

 

Kompetencie

 

Žiak má po absolvovaní primárneho vzdelania mať tieto vedomosti, ovládať zručnosti.

Vedomosti – vo výtvarnej výchove je väčšina vedomostí získavaná a zároveň overovaná prostredníctvom praktických činností žiaka, časť vedomosti o výtvarnom umení sa utvára počas motivačnej, expozičnej a diskusnej časti vyučovacej jednotky a je podporená vizuálnymi materiálmi ( edukačné DVD, knihy, časopisy ).

·        kompetencia ( spôsobilosť ) učiť sa učiť

-   teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých

-   získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách.

·        Kompetencia ( spôsobilosť ) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

-   vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce.

 

OBSAH

 

-         Počúvanie širšieho repertoáru reprodukovanej hudby ( CD, kazeta, a pod. ).

      Pri počúvaní skladieb orientovať žiaka aj v súčasnej tvorbe, populárnej tvorbe, ale aj

      v regionálnej ľudovej tvorbe. Podporovať spontánnu detskú kreativitu, rozvíjať

      emocionalitu, rozvíjať prepojenie pohybovej, hudobnej a slovesnej kultúry. Chápať

      hudobnú výchovu ako psychoterapeutický prostriedok hudobnej relaxácie,

      cieľavedome zameraný na psychickú a somatickú aktivizáciu osobnosti a jej

      uvoľnenie.

-         Rozvíjanie pasívneho vnímania zvukov Orffovho inštrumentária a jednoduchých zvukov vyludzovaných bežnými predmetmi prostredia – ( šuchotanie papiera, štrnganie kľúčmi, prelievanie tekutiny v zatvorenej fľaši, atď. ) – najprv s vizuálne vnímaných zdrojom zvuku, potom bez vizuálne vnímaného zdroja zvuku.

-         Určovanie zdroja zvuku.

-         Motivácia dieťaťa k vyludzovaniu zvukov na jednoduchých hudobných nástrojoch.

-         Určovanie vlastností vnímaných zvukov – dĺžky, intenzity ( dlhý tón / zvuk – krátky, hlasný – tichý, hudba – ticho, hudba / ľudský hlas – reč ).
 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovné vyučovanie

( vzhľadom na ŠVP rozšírené o 1 vyuč. hodinu )- počet hodín ročne 5 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Predmet pracovné vyučovanie má významnú úlohu vo vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím z hľadiska úspešného sociálneho začlenenia sa do spoločnosti, vytvárania sociálneho, pracovného a osobného uplatnenia sa, individuálneho rozvoja jeho osobnosti a z hľadiska vytvárania vzťahov k okolitému životu.

 

 

CIELE

 

Pracovné vyučovanie prispieva k uspokojovaniu osobných potrieb žiaka k rozvoju jeho schopností, možností a zručnosti. V kooperácií s ostatnými predmetmi prispieva k rozvoju celej osobnosti žiaka, a tým sa stáva jeho život zmysluplnejším a nezávislejším:

Ciele predmetu:

-         utvárať základné hygienické návyky a sebaobslužné zručnosti,

-         utvárať základné návyky pri stravovaní,

-         rozvíjať jemno – motorické zručnosti,

-         adekvátne používať predmety,

-         utvárať základné pracovné zručnosti,

-         rozlišovať rôzne materiály.

 

 

Metódy a formy vyučovania

 

Vyučovacia metóda – spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu. K špecifickým metódam vyučovania patrí Globálna metóda:

-         učivo sústreďuje na tzv. životné celky, t. j. biologicko – sociálne celky

-         proces výučby realizuje v týchto etapách:

1.      úvodné vstupné práce

2.      bezprostredné pozorovanie

3.      spájanie a upevňovanie

4.      konkrétna expresia.

 

-         Metóda mimovoľného učenia:

      Žiak si veľa osvojuje od učiteľa a spolužiakov mimovoľne ( bez toho, aby mal v úmysle niečo si osvojiť ): myšlienky, postoje, záujmy, názory, napodobňovanie rôznych výkonov. Je dôležité vytvárať priaznivé podmienky na učenie. Žiak má obyčajne rád ten predmet, ak ho učí jeho obľúbený učiteľ.

 

-         Metódy klasifikačné:

Hodnotenie, je významná činnosť, ktorá je dôležitá pre učiteľa, žiaka i rodičov. Pre učiteľa je to zdroj poznania schopností a pracovného úsilia žiakov. Pre žiaka je hodnotenie motiváciou ďalšej činnosti, alebo výstrahou, aby sa polepšil.

 

Sem zaraďujeme klasifikačnú metódu:

a.)      Praktické skúšky: ide tu o aplikáciu teoretických poznatkov v praxi.

 

-         Fixačné metódy:

Osobitný charakter majú metódy Nácvik zručnosti – žiak v škole získava rôzne pracovné zručnosti. Pri získavaní zručností je potrebné dodržať určitú postupnosť od počiatočných operácií, kde je dôležitá kontrola vedomia až po zautomatizované výkony. Žiak spočiatku sleduje každý svoj pohyb pri činnosti. Po osvojení zručností myslí viac na obsah a nevenuje pozornosť jednotlivým ťahom.

 

 

Kompetencie ( spôsobilosti )

 

Sociálne komunikačné kompetencie

-         Uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu.

-         Nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými.

 

Kompetencia v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

-         Dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie.

 

Kompetencia riešiť problémy

-         Dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov.

 

Osobné,  sociálne a občianske kompetencie

-         Uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti.

-         Pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb.

-         Dokáže spolupracovať v skupine.

 

 

OBSAH

 

Obsah predmetu sa realizuje v čo najväčšej miere v prirodzených podmienkach, v situáciách, v ktorých bude žiak danú činnosť v reálnom živote vykonávať.

 

Obsah pracovného vyučovania je členený na jednotlivé zložky:

 

1.      Sebaobslužné činnosti

Žiaci nadobúdajú zručnosti v starostlivosti o hygienu tela a zovňajšku, osvojujú si stravovacie návyky a pravidlá stolovania

-         Osobná hygiena – nácvik potrebných činností a postupov. Používanie hygienických potrieb. Osvojenie si hygienických návykov s pomocou. Používanie WC, splachovanie, používanie toaletného papiera a vreckovky.

-         Vyzliekanie a obliekanie odevu s pomocou.

-         Obúvanie a vyzúvanie s pomocou.

-         Zapnutie a rozopnutie veľkého gombíka s pomocou.

-         Používanie zipsu, patentiek s pomocou.

-         Navliekanie šnúrky do topánky, viazanie uzla.

-         Osvojenie si základných stravovacích návykov.

-         Spoznať potreby pre stravovanie, spoznať vlastné a používať ich.

-         Používanie lyžice pri jedle.

 

2.      Práce v domácnosti

Žiaci si osvojujú základné pracovné návyky v domácnosti, zručností potrebné pri domácich prácach a udržiavanie poriadku. Súčasťou tejto zložky je aj šitie. Žiaci nadobúdajú zručnosti v základných technikách šitia a ručných prác. Súčasťou zložky sú aj práce v kuchyni. Žiaci si osvojujú základné znalosti o potravinách, a ako udržiavať poriadok a hygienu v kuchyni. Vo vyšších ročníkoch nadobúdajú žiaci zručnosti pri príprave jednoduchých nápojov a jedál.

-         Odkladanie predmetov na určené miesto s pomocou.

-         Odkladanie odevu a obuvi s pomocou.

-         Utieranie prachu s pomocou.

-         Vynášanie odpadkov s pomocou.

-         Vedieť vymeniť uterák.

-         Otváranie a zatváranie dverí, zásuviek, okien.

-         Zapínanie a vypínanie osvetlenia.

-         Púšťanie vody – páková batéria, kohútik.

-         Primerané používanie rôznych predmetov a hračiek.

-         Oboznámenie sa so zariadením kuchyne.

-         Rozlíšenie potravín od ostatných predmetov s pomocou.

-         Rozlíšenie potravín, ktoré patria do chladničky s pomocou.

-         Základy jednoduchého prestierania k stolovaniu.

-         Odkladanie špinavého riadu zo stola.

-         Základy bezpečnosti v kuchyni.

 

3.      Práce v dielni

Žiaci si osvojujú schopnosť rozlišovať rozličné materiály, spoznávajú ich v praktickom živote, osvojujú si manuálne zručnosti s nimi a vytvárajú jednoduché výrobky. Aktivity sú zamerané na práce s drobným materiálom a papierom, montážne a demontážne práce.

-         Práce s drobným materiálomoboznámenie sa s rôznymi materiálmi: papier, textil, drevo, plastelína, prírodniny a iné.

-         Triedenie, priraďovanie a porovnávanie predmetov podľa farby, veľkosti a tvaru.

-         Manipulovanie s predmetmi: dvíhanie, prenášanie, prekladanie, vkladanie, vyberanie, navliekanie, lepenie, presýpanie.

-         Strihanie papiera, textilu, vlny, špagátov.

-         Viazanie uzlov.

-         Práce s papierom

-         Trhanie, krčenie a lepenie papiera, spoznávanie základných vlastností papiera.

-         Obkresľovanie, vytrhávanie, lepenie a vyfarbovanie šablóny z papiera.

-         Nalepovanie samolepiek.

-         Montážne a demontážne práce

-         Navliekanie drobných predmetov a prírodných: korále, šípky, vhodné cestoviny a iné.

-         Manipulovanie s kockami – ukladanie kociek na seba, vedľa seba.

-         Odskrutkovanie a zaskrutkovanie predmetov a hračiek.

-         Práce so stavebnicami – mozaika, domino.

-         Skladanie jednoduchého- puzzle.

4.      Pestovateľské práce

-         Polievanie izbových kvetov s pomocou.

-         Oboznámiť sa so sadením, klíčením a rastom rastlín.

-         Práca so záhradným náradím – hrable.

-         Zbieranie plodov z listnatých a ihličnatých stromov.

 

 

PROCES

Žiaci si zvyšujú samostatnosť pri hygienických a stravovacích návykoch, pri sebaobslužných zručnostiach.

Všetky pracovné činnosti, ktoré si žiaci osvojujú sa snažíme nacvičovať v prirodzených podmienkach, v ktorých ich žiak bude vedieť v praktickom živote vykonávať. Čiastkovú úlohu nacvičovanej činnosti, ktorú si žiak nezvláda, možno preniesť do pracovnej úlohy uloženej s škatuli, aby si ju žiak mohol osvojiť častejším precvičovaním.

 

 

 

 

 

Telesná výchova 

 ( vzhľadom na ŠVP rozšírené o 2 vyuč. hodiny ) – počet hodín ročne 4 x 33

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Telesná výchova poskytuje elementárne teoritecké a praktické vzdelanie z oblasti pohybu a športu, významne prospieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu žiakov, prispieva k formovaniu kladného vzťahu k pohybovej aktivite a plní aj významnú kompenzačnú funkciu v procese adukácie.

Svojím zameraním má telesná výchova výnimočné a špecifické postavenie v rámci vzdelávania žiakov.

Využíva predovšetkým pohybové prostriedky, ktoré prispievajú k celkovému vývinu osobnosti s akceptom na hrubú a jemnú motoriku.

Prostredníctvom pohybu – pohybových hier, cvičení a súťaží pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav žiakov.

 

CIELE

 

Vychádzajú zo všeobecných cieľov:

·        Stimulovať myslenie, reč počas telovýchovných činností

·        Podporovať procesy sebapoznania a sebakontroly

·        Podporovať aktivitu, fantáziu a kreativitu

·        Formovať pozitívny vzťah k telesnej výchove, pohybovým aktivitám a športu

·        Kultivovať pohybový prejav s akceptom na vek a zdravotný stav, správne držanie tela.

·        Vytvárať priaznivé podmienky pre optimálny rozvoj

·        Podporovať získavanie poznatkov  o otázkach vplyvu pohybu na zdravie.

·        Uplatňovať zásady hygieny a bezpečnosti pri pohybovej činnosti.

 

Hlavný cieľ telesnej výchovy

 

V primárnej edukácií je pozitívna stimulácia vývinu kultúrne gramotnej osobnosti prostredníctvom pohybu s akceptom na zdravotne orientovanú zdatnosť a radostné prežívanie pohybovej činnosti.

Ciele predmetu telesná výchova v ŠZŠ sleduje dosiahnutie optimálneho telesného a pohybového rozvoja žiakov . U žiakov sa snažíme vypestovať hygienické návyky, pozitívny vzťah k pohybu, cvičeniu a športu v rámci ich obmedzených možností a rešpektovaní ich výrazných  individuálnych osobností.

Zo zdravotného hľadiska je významná kompenzačná , reedukačná a relaxačná funkcia telesnej výchovy, zameraná k zmierňovaniu alebo odstraňovaniu pohybových nedostatkov, nahradzovaniu chýbajúcich zručností inými a k zlepšovaniu celkového fyzického stavu..

 

Kompetencie absolventa  primárneho vzdelávania

 

  • Má vytvoriť základný pojmoví aparát na primárnej úrovni prostredníctvom poznatkov.
  • Dokáže v pohybových činnostiach uplatňovať princípy Fair- Play, je tolerantný , vie kooperovať, akceptuje práva a povinnosti účastníkov hry a svojím správaním prispieva k nerušenému priebehu.
  • Má osvojené elementárne vedomosti a zručnosti
  • Má na veku primárnej úrovni rozvinuté pohybové schopnosti
  • Dokáže v živote uplatňovať zásady hygieny, bezpečnosti a ochrany zdravia
  • Pozná a uvedomuje si význam pohybu pre zdravie

 

Prehľad tematických celkov:

 

  • Základné základné lokomočné a nelokomočné pohybové činnosti       30%
  • Manipulačné a prípravné športové a pohybové hry                               30%
  • Kreatívne a estetické pohybové činnosti                                                15%
  • Psychomotorické cvičenia a hry                                                             15%
  • Aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti                                    10%

 

Tematické celky:

 

  1. Kompetencia – mať primerane veku a svojím schopnostiam osvojené základné lokomócie, poradové cvičenia, elementárne zručnosti a akrobácie.
  2. Kompetencia – byť aktívny pri úlohách vyplývajúcich s pravidiel hry, prejavovať schopnosť spolupracovať, dodržiavať dohodnuté pravidlá.....
  3. Kompetencia – mať primerane veku rozvinuté základné senzorické, pohybové, intelektuálne, kultúrno- spoločenské a tvorivé schopnosti a vedieť ich primerane aplikovať v živote a v športe prostredníctvom prejavu / pohybu /.
  4. Kompetencia – mať primerane veku osvojené správne držanie tela pri pohybových činnostiach
  5. Kompetencia – mať primerane veku osvojené základné zručnosti z plávania, turistiky, korčuľovania, lyžovania, bicyklovania a vedieť ich  primerane aplikovať v živote a v športe.

 

Organizačné formy

 

Úlohou školy je zabezpečiť komplexný pohybový režim

 

·        Ranné cvičenia

·        Vyučovacia hodina

·        Vyučovacia hodina integrovanej telesnej výchovy

·        Pohybové aktivity v školskom klube

·        Školské športové súťaže

·        Záujmové krúžky

·        Kurz plávania

·        Škola v prírode

·        Cvičenia v prírode

 

Metódy

 

  • MOTIVAČNÉ
  • FIXAČNÉ
  • NÁZORNOTI
  • UKÁŽKY

 

 

Náboženská výchova -počet hodín ročne 1 x 33

 

 

Charakteristika predmetu

 

Vyučovanie náboženstva je priestor, kde sa deti učia kresťanským postojom a kresťanskému životu. Z antropologického uhla pohľadu ide o to, aby žiak objavil svoju osobnú originalitu, svoju identitu a svoje miesto v ľudskom  spoločenstve.

 

 
CIELE PREDMETU

 

Obsah  náboženskej výchovy pre tento ročník predstavuje ročníkovú tému „Cesta radosti“.  Jej cieľom je, viesť deti k postupnému objavovaniu lásky Boha k svetu a k človeku prostredníctvom budovania vzájomných vzťahov, spoznávania ich hodnoty,  ako aj k formovaniu návykov vzájomného prijímania sa a k návyku jednoduchej modlitby.

Základným symbolom prvého ročníka je srdce. Sprevádza žiakov v aktivitách či pracovných úlohách počas celého školského roka. Deti cez prácu s týmto symbolom spoznávajú dôležitosť lásky v živote človeka, nevyhnutnosť vzájomného delenia sa, pomoci, slušnosti a obetavosti ako základných sociálnych kompetencií.

 

CIELE

 

Objaviť, že som milovaným Božím dieťaťom.

Oceniť hodnotu vzájomných vzťahov.

Formovať návyk vzájomného prijímania sa a návyk modlitby.

 

 

 
PROFIL ABSOLVENTA – KOMPETENCIE

 

-         naučí sa komunikovať s ostatnými, deliť sa o svoje veci, brať ohľad na druhých a riadiť sa

všeobecnými pravidlami spoločenského styku

-         postupne spoznáva nový priestor – školu, triedu, svoju lavicu, delenie času (školský zvonček),

-         učí sa správaniu sa v školskom kolektíve

-         oboznamuje sa s úlohou rodiny a jej jednotlivých členov, spoznáva a preciťuje nezastupiteľnú úlohu lásky, vzájomnej pomoci a priateľstva.

-          učí sa, že je samostatný jedinec, že má telo, meno, že môže ovplyvňovať svoje okolie, svojich blízkych., naučil sa slovami vyjadrovať svoje pocity smútku, hnevu, strachu, šťastia, radosti, bezpečia

-          oboznamuje sa s týmto svetom, učí sa vnímať a obdivovať krásu, ktorú nevytvoril človek,

krásu, ktorú dostal ako dar od Boha.

-         formuje návyk modlitby: pozorovať učiteľa pri modlitbe, prežehnať sa s pomocou učiteľa, opakovať modlitbu za učiteľom, prípadne naučiť sa krátku modlitbu

 

Medzipredmetové vzťahy

 

Slovenský jazyk a literatúra - rozvíjanie komunikačných schopnosti, chápe obsah krátkeho textu a reaguje naň, oceňuje dobré vlastnosti spolužiaka, odpovedá na krátke a jasné otázky

Vecné učenievníma potrebu chrániť prírodu a život v nej, prejavuje obdiv a úctu k prírode  citlivo reaguje na živé tvory v prírode, vníma prírodu ako vzácny dar od Boha

Pracovné vyučovanie – tvorba rôznych výrobkov

Hudobná výchova – pesničky, s náboženským námetom, piesne sprevádzané tzv. ukazováčkami, vníma hudbu

Výtvarná výchova  tvorba rôznych obrázkov súvisiace s témou náboženskej výchovy

Telesná výchova – telovýchovné aktivity v rámci hrania rôznych scénok,. vníma pohyb

 

V prvom ročníku sa kladie dôraz aj na rozvíjanie nad predmetových vzťahov. Je to:

 

·        Mediána výchova: deti si prakticky osvojujú jednoduché formy komunikácie ako je pozdrav, prosba, poďakovanie, ospravedlnenie sa.

·        Environmentálna výchova: prostredníctvom poznávania prírody si deti vytvárajú pozitívny vzťah k všetkému živému, čo patrí do prírody. Učia sa prírodu obdivovať a chrániť.

·        Výchova k manželstvu a rodičovstvu: deti si uvedomujú svoju jedinečnosť, objavujú a preciťujú hodnotu rodiny a rodinných vzťahov.

·        Prevencia sociálno-nežiadúcich javov: deti sú nasmerované na citlivé vnímanie potrieb ľudí okolo seba – prijímanie a delenie sa.

 

 

 

 Stratégie – formy a metódy vyučovania

 

-         kombinovaná, vysvetľujúca, praktická stratégia

-         inscenačná metóda, slovná metóda, práca s PZ, práca v skupinách,

-         výučba pomocou informačno-komunikačných technológií

-         metódy názorného vyučovania

-         hra, dialóg, príbeh, rozhovor, kreslenie, spev, imitácia, praktická činnosť,                                                                                                                                                                                                               

 

UČEBNÉ ZDROJE

 

-         Metodická príručka pre 1. ročník ŠZŠ

-         rôzne pracovné listy, textové a obrázkové prílohy

-         multimediálne zdroje, náboženské časopisy

 

HODNOTENIE

 

-         priebežné slovné hodnotenie počas výchovno-vzdelávacieho procesu, sústrediť sa na pozitívnu motiváciu

-         hmotné odmeňovanie podľa vopred dohodnutého spôsobu a pravidiel

-         priebežné odmeňovanie obrázkami s náboženskou tematikou

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

v

Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság

Rákócziho 1, Šahy 936 01

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 Školský vzdelávací program

              pre žiakov so stredným stupňom                             

                     mentálneho postihnutia             

 

              ISCED 1- primárne vzdelávanie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Základné identifikačné údaje školy:     Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság,

Rákócziho 1, Šahy 936 01

Tel: 036/ 741 11 34, 036/ 741 11 35

e-mail: szsiasmsi@nextra.sk

Internetová stránka školy: www.szsismsisahy.edupage.org

Koordinátor ŠkVP: PaedDr.Agnesa Pataiová

I. Všeobecná charakteristika školy

 

1. Veľkosť a štruktúra školy 

 

          Špeciálna základná škola s materskou  školou internátna v Šahách-Speciális Bentlakásos  Óvoda és Alapiskola- Ipolyság– je podľa zriaďovacej listiny plne organizovaná škola s vyučovacím jazykom slovenským a maďarským, poskytuje špeciálne základné vzdelanie a pripravuje žiakov pred ďalší život. V právnych vzťahoch vystupuje vo vlastnom mene a má zodpovednosť vyplývajúcu z týchto vzťahov.

      Špeciálna základná škola je plne organizovaná s ročníkmi 1.- 9. V školskom roku 2008/2009 bol celkový počet žiakov na slovenskom oddelení 50 žiakov, na maďarskom oddelení 30 žiakov a v  Špeciálnej materskej škole 10 žiakov.

 

    V špeciálnej materskej škole  sa realizuje špeciálna výchovno –vzdelávacia činnosť , ktorá je realizovaná v 1 triede. Edukačné  aktivity sú  zamerané na komunikáciu, socializáciu detí, na samotnú edukáciu, relaxáciu, oddych.

 

     Školský klubdetí zabezpečuje pre žiakov 1. – 4. ročníka  špeciálnu výchovnú a vzdelávaciu činnosť v čase mimo vyučovania.

 

     Zariadenie školského stravovaniaje účelové zariadenie, zriadené na konzumáciu a odbyt jedál a nápojov. Poskytuje žiakom školské stravovanie podľa odporúčaných výživových dávok potravín, materiálno-spotrebných noriem a receptúr pre školské stravovanie podľa vekových skupín stravníkov.

 

      Súčasťou ŠZŠ je Centrum špeciálnopedagogického poradenstva, ktoré:

  • poskytuje diagnostické, psychologické, psychoterapeutické, špeciálnopedagogické, rehabilitačné služby zdravotne postihnutým deťom, ako aj poradenské a metodické služby zákonným zástupcom a pedagogickým pracovníkom,
  • zabezpečuje odbornú starostlivosť o zdravotne postihnuté deti v spolupráci s rodinou, školou, odbornými lekármi a sociálnymi pracovníkmi.

 

 

 

2. Priestorové a materiálno-technické vybavenie školy

 

           Budova  školy leží v blízkosti centra mesta a svojou polohou spĺňa predpoklady na dochádzanie žiakov  z centra mesta a z dedín. Podľa starých záznamov bola miestna kapacita školy pôvodne určená počtom 12 kmeňových tried pre 150 žiakov. Škola má v súčasnosti 9 kmeňových tried s počtom žiakov 80, 12 detí v špeciálnej materskej škole, Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva  s  počtom 325 klientov a internát.

Škola má zriadené tieto odborné učebne:  

malú telocvičňu, odbornú učebňu pre vyučovanie informatívnej výchovy, relaxačnú miestnosť, 2 učebne ŠKD, bohatý knižný fond v učiteľskej a žiackej knižnici a školský dvor.

Vybavenie školy didaktickou technikou je postačujúce, avšak pre rýchle zastarávanie tejto techniky je potrebné ju pravidelne obnovovať a vymieňať.

 

3. Charakteristika žiakov

        ŠZŠ je špeciálne zariadenie , v ktorom sa vzdelávajú žiaci s takými rozumovými nedostatkami, pre ktoré sa nemôžu vzdelávať v bežnej základnej škole. Poskytujeme výchovu a vzdelávanie žiakom vzdelávaným:

   

              V triedach C variantu sa vzdelávajú žiaci s viacnásobným postihnutím v kombinácii s mentálnym postihnutím, v autistickej triede žiaci  s autistickým syndrómom podľa individuálnych vzdelávacích programov. O ich adekvátnu výchovu a vzdelávanie sa stará tím špeciálnych pedagógov. Pre špecifický charakter postihnutia majú deti zabezpečené materiálne i technické vybavenie korešpondujúce so svetovým trendom výchovy a vzdelávania týchto detí.

 

               V triedach B variantu sa vzdelávajú žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia , ktorí si vyžadujú individuálny prístup a špeciálno -pedagogickú intervenciu. Aj tieto deti rozvíjajú svoje individuálne predpoklady v záujmových útvaroch a krúžkoch. V rámci zlepšenia a nových pohľadov na vzdelávanie týchto detí sme nadviazali partnerskú spoluprácu so školami s podobným zameraním, v rámci ktorej si vymieňame poznatky a skúsenosti v oblasti výchovy a... viac

 

               V triedach A variantu sa vzdelávajú žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Ide o deti s ľahkým stupňom mentálneho postihnutia a deti s kombinovaným postihnutím. Vzdelávajú sa podľa učebných osnov a plánov schválených MŠ SR.
Žiaci A variantu sa vzdelávajú v ročníkoch 1.-9. a sporadicky i v prípravnom ročníku. Ročníky 1.- 9. sa nachádzajú v priestoroch školy.

 

 

         Školu navštevuje na slovenskom oddelení na 1. stupni 24 žiakov, na druhom stupni 26 žiakov, na maďarskom oddelení na 1. stupni 14 žiakov, na druhom stupni 16 žiakov.

4. Charakteristika pedagogického zboru

 

 

     Na škole pracuje 13  pedagogických pracovníkov, z toho 4 učitelia na 1. stupni, 9 na 2. stupni, 1 katechét,  psychológ , výchovný poradca.

V ŠKD pracujú 2 vychovávateľky.

Takmer 77 % pedagógov je pedagogicky a odborne kvalifikovaných. Rezervy do budúcna vidíme v zabezpečení ďalšieho vzdelávania v oblasti informatiky.                                                    

  Pre jednotlivé výchovne oblasti sú vytvorení koordinátori prevencie drogových závislosti a sociálno- patologických javov.

  Pedagógovia pôsobia aj ako vedúci záujmových útvarov.

  Pedagógovia školy predstavujú stabilizovaný, odborne i pedagogicky kvalifikovaný a profesionálny pedagogický zbor, ktorý má snahu ďalej odborne a profesijne rásť, využívať možnosti ďalšieho vzdelávania, prehlbovania a zvyšovania kvalifikácie s cieľom zvyšovať úroveň a kvalitu výchovno- vzdelávacieho procesu.

    

 5. Dlhodobé projekty

   Škola využíva možnosti zapojenia sa do týchto projektov:

Protidrogové programy- Cesta a Cesta k emocionálnej zrelosti

LEGO- projekt

Športový projekt- Otvorená škola

Zdravá škola

Škola reaguje a vypracováva aj projekty, ktoré ponúkajú rozličné spoločenské, kultúrne, športové organizácie či firmy s cieľom skvalitnenia modernizácie školy.

6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektami

 

     Správna orientácia na zákonných zástupcov žiakov je založená na vzájomnej spolupráci a dôvere školy s rodičmi. Vytvára sa úzkou spoluprácou:

  • pravidelnými stretnutiami s rodičmi na rodičovských združeniach- celoškolské a triedne RZ, RZ pre rodičov žiakov 9. ročníka,
  •  konzultačnými hodinami výchovného poradcu pre rodičov,
  • možnosťou stretnutí rodičov s triednymi učiteľmi, s vyučujúcimi, s vedením školy mimo RZ,
  • neformálnymi aktivitami ako sú Posedenie pri jedličke, karneval, MDD a pod.

     ŠZŠ nezostáva v izolácii, ale dlhodobo spolupracuje s inými subjektami zo sféry školstva ale aj iných rezortov:

  • s ostatnými mestskými ZŠ, ZŠ zo spádových obcí,
  • s ZUŠ,
  • pedagogicko- psychologickými  poradňami,
  • úradom práce sociálnych vecí a rodiny, okresným policajným zborom, okresným súdom,
  • poslancami výboru MZ,
  • mestskými masmédiami.

Na škole je zriadená aj rada školy, ktorá má 11 členov z radov pedagogických , nepedagogických zamestnancov školy, zástupcov zriaďovateľa, poslancov MZ, zástupcov rodičov. Spravidla zasadá 4- krát ročne. Na zasadnutiach sa zaoberá všetkými oblasťami chodu školy.

 

7. Škola ako životný priestor

         Špeciálna základná škola smeruje k tomu, aby v prostredí, kde škola pôsobí sa stala vzdelávaco- výchovným, kultúrnym a športovým centrom. Aby sa stala, musia všetci pedagogickí, nepedagogickí zamestnanci i žiaci vystupovať ako jeden celok. Je potrebné rozvíjať a upevňovať konštruktívne pracovné vzťahy založené na profesionalite, humanizme, vzájomnom pochopení a spolupráci medzi jednotlivými subjektami- vedením školy a všetkými zamestnancami, zamestnancami navzájom, zamestnancami a žiakmi, žiakmi navzájom, školy ako celku a rodičmi i širšou verejnosťou.

          Ku skvalitneniu týchto vzájomných vzťahov prispieva aj prostredie školy. Veľký dôraz škola kladie na úpravu a estetizáciu interiéru i exteriéru školy – udržiavanie a výsadba kvetov v triedach, na chodbách školy, inovácia a aktualizácia násteniek v triedach, na chodbách minigalérie výtvarných prác žiakov, informačné tabule o živote školy, jej výsledkoch a aktivitách.

           Snahou školy je vytvoriť príjemné, estetické prostredie, aby sa škola stala „ druhým domovom „.

 

8. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

    Dôležitou súčasťou školy je aj BOZP a PO. Aby škola zabezpečila čo najkvalitnejšie podmienky v tejto oblasti zamestnáva bezpečnostného technika, ktorý vedie  príslušnú agendu a dohliada  na bezpečný chod školy.

Škola zabezpečuje:

  • dozor nad žiakmi počas vyučovania i v ŠJ,
  • poučenie žiakov o BOZP a PO všeobecne a zvlášť pri vyučovaní TV, PV, špecificky pred školskými výletmi,
  • školenie BOZP a PO pre všetkých zamestnancov školy , každé dva roky,
  • pravidelné kontroly BOZP,
  • pravidelné revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov, každoročnú kontrolu hasiacich prístrojov a hydrantov,
  • kontrola telocvičného náradia pred každou vyučovacou hodinou,
  • odstraňovanie nedostatkov z kontrol.

 

 

 

 

          

II. Charakteristika školského vzdelávacieho

     programu

 

    V rámci nového vzdelávacieho programu bude v roku 2009/2010 školský vzdelávací program na našej škole realizovaný v 1. ročníku  pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia s vyučovacím jazykom maďarským. Vzhľadom na špecifikum tvorby školského vzdelávacieho programu sme sa rozhodli nestanoviť si ciele, ktoré by boli výnimočné, ale udržať dlhoročné výborné výchovno- vzdelávacie výsledky žiakov.

     Zámerom ŠkVP nie je zmeniť ciele výchovno- vzdelávacieho procesu, ale obohatiť ho predovšetkým o nové metódy, formy, prístupy. V tomto školskom roku sa sústredíme na efektívne začlenenie a realizáciu edukačných stratégií, tak ako sú definované v obsahu ŠVP. Kľúčové kompetencie sme zakomponovali do ČTP 1. ročníka.

      Výchova a vzdelávanie žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia má za cieľ:

  • rozvíjať kognitívne a psychomotorické procesy, všestrannú komunikáciu,
  • rozvíjať individuálne schopnosti a predpoklady žiakov tak, aby si osvojili vedomosti, zručnosti a návyky, ktoré dokážu využiť v osobnom živote,
  • zamerať sa na pripravenosť v praktickom živote s možnosťou prirodzenej integrácie do spoločnosti a stali sa jej prirodzenou súčasťou,
  • podnecovať žiakov k mysleniu na podklade názoru a k riešeniu problémov,
  • učiť žiakov chrániť si svoje zdravie a zdravie iných.

 

1. Pedagogický princíp školy

     ŠkVP pre žiakov so stredným stupňom MP v 1. ročníku musí vychádzať z procesu postupného prechodu žiaka z predprimárneho vzdelávania a z rodinnej starostlivosti na školské vzdelávanie. Škola musí vytvárať pre tento prechod ústretové, priateľské ovzdušie založené na tom, čo žiak už ovláda, aké má vedomosti, zručnosti i záujmy.

      Primárne vzdelávanie poskytuje žiakom v 1. ročníku základ pre postupné rozvíjanie kľúčových kompetencií :

  • získať základné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všeobecno-vzdelávacích predmetoch,
  • položiť základy čitateľskej, matematickej, prírodovednej gramotnosti,
  • rozvíjať komunikačné schopnosti,
  • položiť základy pracovných zručností,
  • naučiť sa učiť sa,
  • formovať morálne hodnoty založené na ľudskosti, tolerancii,
  • formovať sociálne vzťahy založené na úcte, uznaní, priateľstve,
  • rozvíjať osobné záujmy a talent,
  • umožniť pocítiť úspech, ale i schopnosť prekonať neúspech a prekážky,
  • spolupracovať s rodičmi s jednotným cieľom- vytvoriť a upevňovať u žiaka základy jeho vzdelanostného, morálneho, osobnostného profilu.

 

 2. Zameranie školy a stupeň vzdelania

      Škola vytvára čo najvhodnejšie personálne, materiálno – technické, bezpečnostné a zdravotno- hygienické podmienky na dosiahnutie splnenia cieľov a kľúčových kompetencií vytýčených pre primárne vzdelávanie žiakov so stredným  stupňom MP- ISCED 1.

       Budú sa transformovať do zamerania školy:

  • rozvíjanie komunikačných jazykových schopností a čitateľskej gramotnosti,
  • posilňovanie matematickej a prírodovednej gramotnosti posilnením voliteľnou hodinou,
  • rozvoj digitálnej gramotnosti posilnením predmetu informatická výchova od 7.ročníka ,
  • základné rozvíjanie telesnej zdatnosti a rozvoj športového nadania,
  • poskytovanie širokého spektra záujmových útvarov podľa záujmu a potrieb žiakov,
  • rozvíjanie kultúrnej gramotnosti využívaním návštev mestskej knižnice, výchovných koncertov, galérie, múzea, divadelných predstavení a pod.,
  • poskytovanie základov dopravnej výchovy,
  • rozvíjanie praktických zručností a schopností,
  • formovanie vlastného sebavedomia, ale i pocitu spolupatričnosti k triede a škole.

         Primárne vzdelanie získa žiak absolvovaním vzdelávacieho programu pre žiakov s mentálnym postihnutím podľa § 16 ods. 3 písm. a ) zákona č. 245 /2008 Z. z., dokladom o získanom vzdelaní je vysvedčenie s doložkou ( ISCED 1 ). 

3. Profil absolventa primárneho vzdelávania

3.1 Charakteristika absolventa

      Absolvent nadobudol a má osvojené:

  • základné matematické, čitateľské, pisateľské a prírodovedné gramotnosti,
  • základy telesnej zdatnosti a starostlivosti o svoje zdravie,
  • základy vzťahu k umeniu a kultúre,
  • základné praktické zručnosti a samoobslužné činnosti,
  • osvojené základy používania štátneho jazyka,
  • základy správnych foriem a techník učenia sa,
  • základy správnych postojov a morálnych hodnôt,
  • komplex vedomostí, schopností a zručností z jednotlivých vzdelávacích oblastí s využitím medzipredmetových vzťahov.

 

3.2 Kľúčové kompetencie absolventa

 

 a) sociálne komunikačné kompetencie (spôsobilosti)

- vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti,

- rozumie obsahu jednoduchého písaného textu, dokáže ho ústne zreprodukovať,

- zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu,

- dokáže určitý čas sústredene počúvať,

- je schopný vyjadriť svoj názor,

- uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi,    rodičmi a s ďalšími ľuďmi,

- rieši konflikty s pomocou dospelých,

- je empatický k starým, chorým a postihnutým ľuďom,

- rozumie používaným prejavom neverbálnej komunikácie a dokáže na ne adekvátne reagovať,

- na základnej úrovni využíva technické prostriedky komunikácie,

- rešpektuje dospelých,

- správa sa v skupine, v kolektíve podľa spoločenskýh pravidiel a noriem,

- nadväzuje prijateľným spôsobom kontakty s druhými,

b) kompetencia (spôsobilosť) v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

- dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie,

- rozumie a používa základné pojmy z oblasti matematiky a prírodných vied,

- chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi,

- je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu,

c) kompetencie (spôsobilosti) v oblasti informačných a komunikačných

    technológií

- využíva základné formy informačnej a komunikačnej technológie,

- ovláda elementárne spôsoby práce s počítačom,

- prejavuje radosť zo samostatne získaných informácií,

- vie používať vyučovacie programy,

- chápe rozdiel medzi reálnym a virtuálnym svetom,

d) kompetencia (spôsobilosť) učiť sa učiť sa

- ovláda základy čítania, písania, počítania a využíva ich k svojmu vzdelávaniu,

- používa termíny, znaky a symboly v spojitosti s konkrétnymi situáciami každodenného života,

- dokáže pracovať s pomocou s učebnicami, pracovnými zošitmi a pomôckami,

- teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých,

- získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách, 

e) kompetencia (spôsobilosť)riešiť problémy

- dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov,

- v odôvodnených prípadoch dokáže privolať potrebnú pomoc,

 f) osobné, sociálne a občianske kompetencie (spôsobilosti)

- uvedomuje si vlastné potreby ,využíva svoje možnosti,

- uvedomuje si, že má svoje práva a aj povinnosti,

- čiastočne dokáže odhadnúť dôsledky svojich činov,

- pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb,

- dokáže spolupracovať v skupine,

- je schopný počúvať, vysloviť svoj názor a prijať názor iných,

- je ohľaduplný k iným ľuďom,

- uvedomuje si potrebu ochrany svojho zdravia,

 g) kompetencia (spôsobilosť) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi

kultúry

- vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce,

- pozná bežné pravidlá spoločenského kontaktu ( etiketu ),

- správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám,

- ovláda základné pravidlá a zvyky súvisiace s úpravou zovňajšku človeka,

- nepoškodzuje kultúrno- historické dedičstvo a pozná ľudové tradície.

          Vzdelávanie sa snažíme robiť tak, aby žiaci mali potrebné vedomosti a zručnosti, ale aby všetky svoje vedomosti, zručnosti, schopnosti dokázali aj správne využiť pri realizácii úloh.

          Sme škola a ako vzdelávacia inštitúcia sa nevzdávame ani úlohy výchovy, preto chceme, aby náš absolvent bol aj usilovný, svedomitý, samostatný, čestný.

 

3.3 Pedagogické stratégie

 

    V tomto školskom roku budeme využívať metódy a formy práce tak, ako sú uvedené v čiastkových ČTP. Každý vyučujúci využije také metódy, ktoré vyplývajú z obsahu učiva, cieľov, zloženia triedy a iných okolností.

     Podľa vzdelávacích oblastí sa budú využívať tieto metódy a formy:

  1. jazyk a komunikácia: dramatizácia, dialogizácia, metóda výkladu, komunikačné hry, básne piesne, motivačná demonštrácia...
  2. príroda a spoločnosť: riadený rozhovor, výklad, vychádzky...
  3. človek a hodnoty: vychádzky, pozorovanie, výklad, motivačný rozhovor...
  4. matematika a práca s informáciami: vysvetľovací rozhovor, riadený rozhovor, výklad, fixačná metóda..
  5. človek a svet práce: výklad, rozhovor, demonštrácia, samostatná práca žiakov...
  6. umenie a kultúra: demonštrácia, výklad, motivačný rozhovor, pozorovanie...
  7. zdravie a pohyb: skupinová práca, frontálne cvičenie, súťaže,rytmické cvičenia s hudbou, turistické vychádzky...

     Pri vzdelávaní budeme využívať skupinové, integrované, individuálne formy práce, vyučovanie v rôznom prostredí, športové aktivity a pod..

     Našou snahou bude využívať všetky možnosti didaktickej techniky, mediálnych

 informácií, využitie IKT. Metóda „byť pri tom“ (zážitkové učenie), nám umožní prakticky

 využívať nadobudnuté vedomosti detí.

 

 

III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

 

 

Vnútorný systém hodnotenia kvality práce zameriame na 3 oblasti:

 

  1. Hodnotenie žiakov
  2. Hodnotenie pedagogických zamestnancov

3.   Hodnotenie školy

 

  1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov

 

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Cieľom je ohodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Žiaci so stredným stupňom mentálneho postihnutia sú hodnotení a klasifikovaní podľa Metodického pokynu č. 3/2010- R na hodnotenie žiakov so stredným stupňom MP ISCED – 1, č. CD-2009-29220/47309-9:914, schválené MŠ SR.

 

  • Budeme dbať na to, aby sme žiakov prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali na úspešných a neúspešných.
  • Hodnotenie budeme robiť na základe  kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývoj žiaka :
    • práca žiaka pri vhodne zvolenej motivácii
    • práca žiaka pri aplikácii učiva primeraného schopnostiam  žiaka
    • príprava žiaka  doma  na vyučovacie hodiny
    • iniciatívnosť žiaka nad rámec školských povinností
  • Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami budeme brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
  • Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilostí od hodnotenia správania.

 

 
Hodnotenie prospechu

 

Hodnotenie žiakov 1. ročníka- slovné hodnotenie predmetov ŠVP a ŠkVP.

 

 

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

 

Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov je účinným nástrojom zabezpečovania harmonickej organizácie celého  výchovno-vzdelávacieho procesu a ďalších školských aktivít.  Naša škola bude používať štandardné spôsoby hodnotenia. Formatívne hodnotenie použijeme na zvyšovanie kvality výchovy a vzdelávania, sumatívne hodnotenie použijeme na rozhodovanie. Vnútorný systém kontroly sa zameria hlavne na sledovanie úrovne výchovno vzdelávacej činnosti na škole, na dodržiavanie plnenia plánu práce školy, plánu PK a MZ, na hodnotenie žiakov, na vystupovanie a rečovú kultúru vyučujúcich, uplatňovanie didaktických zásad, na mimotriednu a mimoškolskú činnosť, na kontrolu práce nepedagogických zamestnancov, hospodárneho využívania pridelených finančných a materiálnych prostriedkov a pod..

Na hodnotenie pedagogických zamestnancov použijeme  metódy:

  • pozorovanie
  • rozhovor
  • Výsledky žiakov, ktorých učiteľ vyučuje ( žiacke súťaže, projektové práce, prezentačné práce,  úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.).
  • Hodnotenie výsledkov pedagogických zamestnancov v oblasti ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
  • Vzájomné hodnotenia učiteľov (čo si vyžaduje aj vzájomné hospitácie a „otvorené hodiny“).
  • Hodnotenie učiteľov žiakmi na základe dotazníkov.

 

  1. Hodnotenie školy

 

Cieľom hodnotenia je:

  • aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené,
  • aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje ciele, ktoré si stanovila

 

Dôraz je kladený na:

  • konštatovanie úrovne stavu,

-    zisťovanie súvislostí a okolností, ktoré výsledný stav ovplyvňujú.

 

Vlastné hodnotenie školy je zamerané na:

  • Ciele, ktoré si škola stanovila, najmä v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe a ich reálnosť a stupeň dôležitosti
  • Posúdenie toho, ako škola spĺňa ciele, ktoré sú v Štátnom vzdelávacomprograme
  • Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky, oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, včítane návrhov a opatrení.

 

Budeme pravidelne monitorovať:

  • podmienky na vzdelanie
  • spokojnosť s vedením školy a učiteľmi
  • prostredie – klímu školy
  • priebeh vzdelávania – vyučovací proces - metódy a formy vyučovania
  • úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
  • výsledky vzdelávania
  • riadenie školy
  • úroveň výsledkov práce školy

 

Kritériom pre nás je:

  • spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov
  • kvalita výsledkov

 

Nástroje na zisťovanie úrovne stavu školy sú:

  • dotazníky pre žiakov a rodičov
  • dotazníky pre absolventov školy 
  • analýza úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach
  • SWOT analýza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

IV. Školský učebný plán

 

 

 

 

Vzdelávacia oblasť

       Predmet

        1. ročník

      počet hodín

        Poznámky

posilnenie predmetu

Jazyk a komunikácia

Maďarský jazyk a literatúra

             2

 

 

Rozvíjanie komunikačných schopností

             3

 

 

Rozvíjanie grafomotorických zručností

             1

 

Príroda a spoločnosť

Vecné učenie

             2

 

Človek a hodnoty

Náboženská výchova

             1

    o 1 vyuč. hod.

Matematika a práca s informáciami

Matematika

             2

 

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

             5

    o 1 vyuč.hod.

Umenie a kultúra

Výtvarná výchova

             1

 

 

Hudobná výchova

             1

 

Zdravie a pohyb

Telesná výchova

             4

    o 2 vyuč.hod.

SPOLU

 

            22

 

 

Poznámky:

  1. Vyučovacia hodina má 45 minút, s možnosťou členenia vyučovacej hodiny do kratších časových celkov, zaraďovaním a organizovaním prestávok s prihliadnutím na osobitosti žiakov so zdravotným znevýhodnením.
  2. Vyučovacia hodina predmetu rozvíjanie komunikačných schopností je delená.
  3. Pracovné vyučovanie, telesná výchova sa vyučuje pre chlapcov a dievčatá spoločne.
  4. Náboženská výchova sa vyučuje s počtom žiakov 6.
  5. Počet skupín a počet  žiakov v skupine sa určí spravidla aj zohľadnením priestorových, personálnych a finančných podmienok školy, charakteru činností žiakov, náročnosti predmetu a požiadaviek na BOZP.
  6. ŠkVP využil dotáciu voliteľných predmetov na :

1. ročník:- posilnenie predmetov bez doplnenie obsahu- pracovné vyučovanie, telesná           

            výchova a zaradenie ďalšieho predmetu- náboženská výchova.

 

 

V. Učebné osnovy pre 1. ročník s vyučovacím

         jazykom maďarským

 

         Učebné osnovy tvoria vlastný didaktický program vzdelávania pre každý predmet. Vychádzajú zo štátneho vzdelávacieho programu a reflektujú profil absolventa a zameranie školy.

 

 

Maďarský jazyk a literatúra- počet hodín ročne 6 x 33

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Základnou funkciou vyučovania maďarského jazyka a literatúry pre žiakov so stredným stupňom mentálneho postihnutia je základom celého vzdelávania a výchovy. Cieľom výchovno- vzdelávacieho procesu v B variante ŠZŠ je vybaviť žiakov základnými poznatkami a praktickými zručnosťami .

V priebehu dochádzky do školy sa žiaci B variantu naučia čítať s porozumením a prepisovať ľahké testy a najmä rozvíjať vyjadrovacie schopnosti žiakov.

 

1. ročníku jednotlivé oblasti obsahujú :

  1. Jazyk a literatúra –príprava na čítanie
    • Oboznámenie žiakov s leporelami a knihami
    • Tvorenie viet, chápanie obsahu viet
    • Hlásky a písmená
    • Delenie slov sluchom na slabiky

 

  1. Rozvíjanie komunikačných schopností
    • Nadobúdajú a rozširujú slovnú zásobu

 

  1. Rozvíjanie grafomotorických zručností
    • Rozvoj jemnej motoriky, grafického prejavu
    • Nácvik správneho držania písacích potrieb
    • Príprava na písanie

 CIELE

  • Vytvoriť predpoklady na vyučovanie čítania
  • Klásť dôraz na  rozvoj grafomotorických zručností
  • Rozvíjať slovnú zásobu
  • Osvojiť si návyky správnej výslovnosti

 

Metódy a formy, ktoré vedú k dosiahnutiu cieľa sú rôzne a rôzny autori ich odporúčajú používať individuálne, využijeme hlavne metódy motivačné a fixačné .

Formy vyučovania diferencované.

Kompetencie spôsobilosti :

 

  1. Sociálne komunikačné kompetencie

 

  • Vyjadruje sa ústnou formou a adekvátnemu primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti
  • Dokáže určitý čas sústredene počúvať
  • Je schopný vyjadriť svoj názor
  • Rešpektuje dospelých
  • Správa sa v skupine a v kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem
  • Nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými.

 

  1. Kompetencia učiť sa učiť

 

  • Dokáže pracovať s pomocou pracovných zošitov, pomôckami, knihami.

 

  1. Kompetencia riešiť problém

 

  • Vie na koho sa má obrátiť o pomoc pri riešení problémov
  • V odôvodnených prípadoch dokáže privolať pomoc

 

OBSAH

 

Jazyk a literatúra

 

Príprava na čítanie:

 

Motivácia žiakov na čítanie s leporelami a knihami. Tvorenie viet o obrázkoch. Chápanie obsahu viet. Na začiatočné čítanie a na postupné osvojovanie čitateľských návykov treba pripravovať žiakov hrou a špeciálnymi cvičeniami.

 

Grafické znázornenie slov vo vete

 

Hlásky a písmená : a, A, á, Á , o, O, ó, Ó

Strany čítanky sú tematicky a výchovne zamerané na :

  • Cesta do školy / bezpečnosť pri prechádzaní cez cestu/
  • Naša  škola a trieda / správanie sa v triede/
  • Rodina, denný režim žiaka
  • Životné prostredie a rozprávky

 

Sústavne sa rozvíjajú všetky stránky reči žiakov, rozširuje sa ich slovná zásoba, zlepšuje sa výslovnosť, skvalitňuje sa vnímanie hovorenej reči.

 

Delenie slov sluchom na slabiky s využitím riekaniek a vy čítaniek.

 

Skladanie slov zo slabík sluchovou metódou.

 

Rozvíjanie grafomotorických zručností

 

Súčasťou vyučovania písania je rozvíjanie grafických schopností žiakov, rozvíjanie grafomotorických zručností. Hodiny písania rozdeľujeme na menšie časové jednotky, aby žiaci písali niekoľkokrát týždenne. Pri rozvíjaní grafomotorických zručností žiakov začíname od veľkých prvkov a prípravných cvikov. Veľký dôraz kladieme na motiváciu. Sústavne dbáme na správne držanie písacích potrieb a správne sedenie pri písaní.

 

Písanie

 

Motivácia na písanie navodenie príjemnej atmosféry, pomocou piesní, riekanky alebo melódie pohybovať hornými končatinami v rytme riekanky, hudby precvičíme ruky, zápästie, dlaň a prsty, teda celé ruky.

Kresba tvarov vo vzduchu, na tabuli, na veľkom formáte papiera až potom pracovné listy.

 

Uvoľňovacie cviky- čmáranina, bodka, šikmé čiary, obraty, kruhy.

  • Krúženie okolo stredu
  • Horné a dolné oblúky
  • Zvislé šikmé čiary
  • Zvislé šikmé čiary
  • Krúžky, ovály, vlnovky, slučky

 

Diagnostická funkcia

  • Diagnostikovanie grafických zručností na základe sledovania činností a výsledkov spracovania úlohy
  • Voľba individuálneho metodického postupu

 

PROCES

 

Žiaci v 1. ročníku si osvoja samohlásky a, á, o, ó. Pri vyvodzovaní písmen sa používajú obrázky, riekanky a znázorňovanie písmen pohybom. Poradie osvojovaných písmen si určuje učiteľ. Súčasťou vyučovania písania je rozvíjanie grafických schopností žiakov, rozvíjanie grafomotorických zručností. Hodiny písania sú rozdelené na menšie časové jednotky, aby žiaci písali každý deň. Veľký dôraz kladieme na motiváciu.

 

  • Rozvíjanie komunikačných schopností- v predmetu rozvíjanie slovnej zásoby na
  • nižšom stupni B variantu žiaci nadobúdajú a rozširujú si slovnú zásobu s cieľom
  • zmenšovať rozdiel medzi aktívnym a pasívnym slovníkom.
  • Rozvíjanie receptívnej zložky reči – rozvíjanie zrakového a sluchového vnímania. Vytváranie schopnosti počúvať reč a iné zvuky. Reagovať na hovorenú reč.
  • Rozvíjanie centrálnej zložky reči – chápanie pojmov, napĺňanie pojmov konkrétnym obsahom.
  • Rozvíjanie expresívnej zložky reči – pomenovanie predmetov a javov, dejov. Tvorenie otázok a odpovedí. Tvorenie viet. Podporovanie samostatného vyjadrovania. Rozprávanie podľa obrázku. Rozprávanie krátkeho príbehu. Rozhovor na danú tému.
  • Rozvíjanie slovnej zásoby – pomenovanie konkrétnych predmetov, predmetov na obrázkoch, javov, dejov. Vyhľadávanie príkladov. Vytváranie asociácií.

 

Súčasťou hodín rozvíjania reči je rozvíjanie vnímania, nácvik riekaniek, vyčítaniek, spev, rytmické cvičenia spájané pohybom, dramatizácia.

 

 

 

 

Vecné učenie- počet hodín ročne 2 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Cieľom vecného učenia je dať žiakom najzákladnejšie vedomosti o prírode, spoločnosti, ktoré žiaci získavajú na základe pozorovania prírodných zmien počas roka a vzťahov medzi človekom a prírodou.

Žiaci sa oboznamujú a manipulujú s prírodninami, vecami, učia chápať vzťahy medzi nimi a vedieť vyjadriť tieto zákonitosti slovom, usporiadaním, kresbou alebo akým koľvek spôsobom prijateľným pre žiakov s mentálnym postihnutím.

Ďalej cieľom vecného učenia je rozvíjanie reči poznávanie a pomenovanie vecí a osôb v najbližšom okolí, získavanie spoločenských návykov.

 

Z prírodovednej oblasti – sa žiaci oboznamujú s živou a neživou prírodou. Poznávajú zmeny, ktoré sa odohrávajú v prírode. Na základe pozorovania zmien v živote rastlín, zvierat a ľudí si žiaci vytvárajú predstavu o roku.

V učive usporiadanom podľa ročných období žiaci poznávajú prírodné javy, zmeny , ktoré sa odohrávajú v prírode.

 

Zo spoločenskovednej oblasti –poznávajú žiaci domov, školské prostredie  s jeho najbližším okolím, poznávajú dôležité dopravné značky, zoznamujú sa so základnými pravidlami cestnej premávky pre chodcov a cyklistov. Žiaci sa systematicky pripravujú na aktívnu účasť v cestnej premávke. Upevňujú si základné návyky nevyhnutné na ochranu zdravia.

 

CIELE

 

  • Poznať najjednoduchšie priestorové pojmy a vzťahy, tieto vyjadriť manipuláciou s predmetmi, slovne, kresbou, pohybom
  • Spoznať , vymenovať predmety a činnosti, s ktorými sa žiaci stretávajú v triede a v škole
  • Vedieť orientovať sa v triede , v škole a v okolí školy
  • Poznať mená ročných období
  • Poznať mená dni v týždni
  • Poznať niektoré rastliny a zvieratá
  • Osvojiť si základné pravidlá správnej životosprávy  a kultúrneho správania

 

Metódy, ktoré používame na dosiahnutie vytýčených cieľov. Motivačné rozprávanie, motivačná demonštrácia.

Expozičné metódy

  • Rozprávanie
  • Opis
  • Demonštrácia

Fixačné metódy

  • Opakovanie, upevňovanie, precvičovanie je neoddeliteľnou súčasťou vyučovacieho procesu

 

Diagnostické a klasifikačné:

Pomocou diagnostických metód sa presviedčame o tom ako sa darí plniť výchovno – vzdelávacie úlohy, pomocou nich možno motivovať žiakov do učebnej činnosti.

Kompetencie – spôsobilosti

 

Sociálne komunikačné kompetencie- správa sa v skupine a v kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem.

Kompetencia v oblasti prírodovedného myslenia- chápe základné prírodné javy v ich vzájomnej súvislosti, vie porovnávať vzťahy medzi predmetmi a javmi. Je zodpovedný voči prírode, chápe význam potreby ochraňovať prírodu.

 

OBSAH

 

  1. Trieda, škola okolie školy
  2. Orientácia v čase
  3. Príroda zvieratá a rastliny
  4. Starostlivosť o zdravie
  5. Bezpečnosť cestnej premávky
  6. Obchod
  7. Domov a rodina

 

  1. Trieda, škola, okolie školy – pomôcky a zariadenie triedy. Školské potreby a hračky. Poznávanie svojho mena, priezviska, meno svojho učiteľa a mená spolužiakov. Rozlíšenie vyučovacej hodiny a prestávky. Postupne si žiaci osvojujú základné návyky slušného správania, pozdravenie, poprosenie, poďakovanie. Podľa miestnych podmienok sa oboznamujú s najbližším okolím školy, orientujú sa v okolí školy.
  2. Orientácia v čase – porozumenie časovým údajom a vzťahom deň a noc, ráno a večer, dnes a zajtra, teraz a potom, určenie dní v týždni.
  3. Príroda – pozorovanie zmien v prírode a počasia. Pomenovanie ročných období s použitím obrázkov. JAR, LETO, JESEŇ, ZIMA. Počasie: teplo, zima, slnko, vietor, dážď, sneh, mráz.  Zvieratá v prírode – domáce zvieratá: pes, mačka, krava, koza, prasa, sliepka, zajac, hus, kôň. Voľne žijúce zvieratá : myš, jež, medveď, líška. Vtáky a hmyz : drozd, lastovička, motýľ, včela, mucha, lienka, sýkorka. Rastliny v prírode : Kvety – ruža, tulipán, iné.  Stromy : hruška, jabloň, slivka, čerešňa, marhuľa, broskyňa. Kríky : malina, ríbezľa.
  4. Starostlivosť o zdravie. Vnímanie a poznávanie jednotlivých častí ľudského tela. Hlava, krk, ruky, nohy. Zdravie, choroba, lekár, lieky. Základné hygienické návyky, význam pre zdravie. Význam zdravej výživy pre zdravie. Obliekanie sa podľa ročného obdobia a teploty prostredia.
  5. Bezpečnosť cestnej premávky . Chôdza po chodníku, prechádzanie cez cestu, prechod pre chodcov, semafory. Bezpečnosť pri hrách, výletoch, kúpaní.
  6. Obchod . rozoznávanie obchodov podľa zamerania, poznávanie nápisov na obchode.
  7. Domov a rodina . rodičia a súrodenci – ich mená . Vzťahy medzi členmi rodiny. Pomenovanie časti bytu: kuchyňa, izba, kúpeľňa, WC.

 

Tematické celky poskytujú námety na pozorovanie, didaktické hry a rozvíjanie reči.

Súčasťou vyučovania vecného učenia sú vychádzky do okolia školy, prípadne výlety.

 

PROCES

Žiaci sa naučia vnímať a pomenovávať predmety a činnosti v škole a v najbližšom okolí, získanie spoločenských návykov. Orientácia v čase, pozorovanie prírodných zmien, zvieratá a rastliny v prírode. Ďalej starostlivosť o zdravie. Bezpečnosť cestnej premávky, správanie sa v obchode, na ulici a poznať svojich najbližších.

Matematika- počet hodín ročne 2 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Žiak získava prostredníctvom matematiky základné matematické vedomosti, zručnosti a návyky tak, aby ich v rozsahu svojich individuálnych schopností a možností, na svojom aktuálnom stupni vývinu dokázal v živote prirodzene aplikovať.

Hranice obsahu učiva jednotlivých ročníkoch nesmú byť prekážkou pre efektívne vzdelávanie žiaka.

Dôležité je výber vhodných metód, foriem, didaktických prostriedkov a pomôcok a vhodné učebne prostredie.

Učivo musí byť prezentované takými formami a metódami, ktoré sú pre daného žiaka najprijateľnejšie. Nie je podstatné to, aby si žiak osvojil čo najväčšie množstvo učiva, ale aby osvojené učivo vedel čo najväčšej miere využívať v praktickom živote.

 

CIELE

  • Rozvíjať schopnosť triediť a priraďovať činnosti každodenného života, predmety, vlastnosti, strany a pod. podľa určitých kritérií, ako predpokladu rozvíjania základných matematických zručností a návykov
  • Utvárať prvotné predstavy o čísle
  • Zoznámiť sa zo základnými matematickými pojmami
  • Osvojiť si základné matematické prvky numerácie v obore prirodzených čísel do 2
  • Osvojiť si základné počtové výkony v obore prirodzených čísel do 2
  • Osvojiť si základné geometrické predstavy

 

Kompetencia – spôsobilosti, ktoré je potrebné zvládnuť v procese vyučovania matematiky.

Sociálne a komunikačné kompetencie, dokáže určitý čas sústredene počúvať, zvláda jednoduchou formou písomnú komunikáciu.

 Kompetencia v oblasti matematiky, dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie.

Kompetencia učiť sa učiť , dokáže pracovať s učebnicami, pracovnými zošitmi, pomôckami.

 

Metódy :

 

  • Motivačné
  • Expozičné
  • Fixačné
  • Diagnostické

 

OBSAH

 

  1. porovnávanie predmetov podľa vlastností – množstvo, veľkosť, farba, tvar
  2. Triedenie predmetov – tvoriť skupiny predmetov podľa určeného znaku, zaraďovať predmety podľa pokynov učiteľa.
  3. Vzťahy – všetko- nič, všetci – nikto, malý – veľký, hore- dole
  4. Triedenie a porovnávanie rovinných útvarov : kruh, štvorec.
  5. Číslo 1 -  Pojem čísla 1, Číslica 1 určovanie a vyznačovanie počtu predmetov. Priraďovanie predmetov k číslu 1. Čítanie a písanie číslice 1. Znázorňovanie čísla 1..
  6. Číslo 2 – číselný rad. Určovanie a vyznačovanie počtu predmetov k číslu 2. Znázorňovanie čísla 2.
  7. Porovnávanie čísel 1, 2, - rozklad čísla 2. Vzťahy väčší, menší, rovná sa. Znázorňovanie nerovnosti pomocou tvorenia dvojíc.
  8. Sčitovanie v obore do 2.Zápis príkladov sčitovania.
  9. Odčitovanie – v obore  do 2. Zápis príkladov odčitovania.

 

PROCES

 

Na úvod vyučovania počtov sa žiaci učia triediť predmety, tvoriť skupiny predmetov podľa určeného znaku, zoraďovať predmety podľa pokynov učiteľa. Na základe manipulácie si osvojujú pojmy všetko – nič, všetci – nikto, málo – veľa, malý – veľký. V prvom ročníku žiaci poznávajú čísla 1, 2. Znaky rovnosti, nerovnosti a sčitovanie a odčitovanie v obore do 2. 

 

 

 

 

 

 

Výtvarná výchova- počet hodín ročne 1 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Vo vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím má nezastupiteľné miesto aj predmet výtvarná výchova. Výtvarné aktivity napomáhajú žiakom s mentálnym postihnutím rozvíjať grafomotorické zručnosti, hrubú a jemnú motoriku. Na základe rozvoja jemnej motoriky sa rozvíjajú aj komunikačné schopnosti, expresívna a receptívna zložka reči, a aj nonverbálna forma komunikácie.

Výtvarná výchova je predmet, ktorý prostredníctvom autentických skúsenosti získaných výtvarnou činnosťou, rozvíja osobnosť žiaka v úplnosti jej cítenia, vnímania, intuície, fantázie i analytického myslenia.

 

 

CIELE

 

Výchovno – vzdelávacie ciele predmetu výtvarná výchova pre žiakov s mentálnym

postihnutím vychádzajú zo všeobecne stanovených cieľov výtvarnej výchovy ako vyučovacieho predmetu a zo všeobecne stanovených cieľov vzdelávania žiakov s mentálnym postihnutím.

  • rozvoj jemnej a hrubej motoriky
  • rozvoj koordinovaného pohybu rúk
  • rozvoj senzomotorickej koordinácie
  • rozvoj laterality
  • rozvoj priestorovej orientácie
  • rozvoj koordinácie oko – ruka
  • rozvoj pozornosti
  • rozvoj zmyslového vnímania
  • rozvoj kreativity a improvizácie.

 

 Výchovno vzdelávacie ciele a niektoré aktivity výtvarnej výchovy sa prelínajú s cieľmi  

 a činnosťami iných vyučovacích predmetov, a to najmä s predmetmi slovenský jazyk,     

 hudobná výchova, telesná výchova a pracovné vyučovanie.

 

 

Metódy a formy vyučovania:

 

Vyučovacia metóda – spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu.

 

Motivačné metódy nevyhnutnou súčasťou vyučovacej činnosti učiteľa je motivácia všetkých činností žiakov v procese výuky. Učiteľ využíva motiváciu vo všetkých fázach:

  1. úvodné – vstupné obsahuje motivačný rozhovor. Je náročnejší na zapojenie žiakov i časovo náročnejší.

 

  1. Priebežné – aktualizácia obsahu: realizuje sa, ako využitie príkladov zo života.

         -   uvádzanie príkladov z praxe: od predchádzajúcej metódy  sa líši obohacovaním

             o ilustráciu. Je to spojenie abstrakcie  s názorom.

       Nemenej dôležitou metódou je i pochvala a dobrá známka.

 

Expozičné metódymetódy vstupného, úvodného podania učiva zaisťujú vstupnú časť vyučovania. Ich konkrétny výber a realizácia závisia od veku žiakov, typu a stupňa postihnutia, predmetu, obsahu vzdelávania, materiálno – technického vybavenia.

  1. Metóda priameho prenosu poznatkov:
    1.   monologické – prednáška, rozprávanie, opis, vysvetľovanie
    2.  dialogické – metóda rozhovoru.

Vysvetľovanie spestruje, využívaním pomôcok – obrazy. Vysvetľovanie treba spájať s predchádzajúcimi vedomosťami žiakov, učivo treba vysvetľovať v logickej postupnosti.

 

 

Organizačné formy vyučovania:

 

  • Určité usporiadanie podmienok a priebehu vyučovacieho procesu tak, aby sa splnil cieľ vyučovania. Pri organizačných formách berieme do úvahy tieto faktory: stupeň postihnutia, ročník, počet žiakov, osobnosť učiteľa, vyučovací predmet, vyučovací cieľ, vybavenie školy – materiálne vybavenie, priestory ).

 

Kompetencie  - spôsobilosti

 

  1. Sociálne komunikačné kompetencie ( spôsobilosti )

 

  • vyjadruje sa ústnou formou adekvátnou primárnemu stupňu vzdelávania a jeho narušenej komunikačnej schopnosti
  • dokáže určitý čas sústredene počúvať
  • je schopný vyjadriť svoj názor
  • správa sa v skupine a kolektíve podľa spoločenských pravidiel a noriem.

 

  1. Kompetencia ( spôsobilosť )vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

 

  •  Vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce.

 

 

OBSAH

 

Kresba           -  mäkká ceruzka, rudka, krieda, suchý pastel, voskový pastel

                      -  kresba kruhov, špirály, vlnovky

                      -  kreslenie tvarovo nenáročných predmetov: strom, ker, lopta,

                      -  napodobňovanie jednoduchých tvarov

                      -  maľovanie – vyfarbovanie.

 

Maľba            -  tampón, drievko, akvarelové farby, temperové farby

                      -  liatie, kvapkanie, odtláčanie farby

                      -  hra s farbou: dotváranie farebných škvŕn drievkom, prstami.

 

 

Modelovanie plastelína, modurit

                       -  manipulácia s modelovacími materiálmi – miesenie modelovej hmoty jednou

                          a oboma rukami, šúľanie, stláčanie, vaľkanie, vytváranie tvarov

                          jednoduchých predmetov: guľôčka, had, ovocie

                      -   používanie štipcov – vyštipnúť malé kúsky z plastelíny.

 

PROCES

 

Žiaci majú možnosť pracovať aj v iných polohách ako sediačky, napríklad postojačky, podľa formátu papiera.

Pracujú aj na veľkej ploche, na tabuli, na baliacom papieri, v piesku. Od veľkých formátov prechádzajú k menším, striedajú ich podľa účelu.

 

 

 

 

 

 

 

Hudobná výchova- počet hodín ročne 1 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Predmet hudobná výchova ako jeden z výchovných predmetov je neoddeliteľnou súčasťou výchovy harmonicky rozvinutej osobnosti. Učí žiakov vnímať a prežívať krásu nielen v hudbe, ale aj v iných druhoch umenia.

Hudobná výchova vedie žiakov k tomu, aby sa hudba stala súčasťou ich každodenného života. Orientuje žiakov aj v súčasných hudobných žánroch, citlivo ich vedie k tomu, aby sa učili rozlišovať v hudbe kvalitu.

Výchovno – vzdelávacie úlohy hudobnej výchovy plnia žiaci v príťažlivo motivovaných hudobných činnostiach – speváckych, inštrumentálnych, pohybových a posluchových. Piesne sa učia spievať kultivovaným hlasom, intonačne a rytmicky správne. Osvojujú si základné poznatky o hudobných nástrojoch, rozlišujú ich podľa zvuku.

Hudobná výchova prispieva aj k formovaniu psychických procesov a vlastností žiakov. Pôsobí na ich pozornosť, predstavivosť, pamäť, výrazne ovplyvňuje sluchové vnímanie a obohacuje citový život žiakov.

 

CIELE

 

Ciele hudobnej výchovy špeciálnej základnej školy sú podmienené špecifickosťou úloh školy, spoločnými a individuálnym i problémami rozvoja osobnosti žiakov. Cieľom hudobnej výchovy špeciálnej základnej školy je rozvoj hudobnosti žiakov spevom, hrou na jednoduché hudobné nástroje, počúvaním hudby, pohybovým prejavom vychádzajúcim z hudby. Pri tom treba rešpektovať ich postihnutie, hudobné schopnosti a zručnosti.

Skladby na počúvanie sú vyberané tak, aby boli primerané pre žiakov z hudobnej i obsahovej stránky, aby nadväzovali na poznatky z ostatných zložiek hudobnej výchovy a prispievali k utváraniu kladného vzťahu k hudbe.

Ciele:

  • rozvíjať zrakové a sluchové vnímanie, sluchovú pamäť, sluchovú diferenciáciu, senzomotorické schopnosti
  • nadväzovať sociálne interakcie prostredníctvom hudby
  • selektovať medzi ľudskou rečou a inými zvukmi.

 

Metódy a formy vyučovania:

 

Vyučovacia metóda – spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu.

Nevyhnutnou súčasťou vyučovacej činnosti učiteľa je motivácia všetkých činností žiakov v procese výuky.

Učiteľ využíva motiváciu vo všetkých činností žiakov.

  • motivačný rozhovor, motivačné rozprávanie, motivačná demonštrácia.

 

 

Expozičné metódy – metóda sprostredkovaného prenosu poznatkov – učiteľ používa čo najviac skutočné predmety, pričom rozvíja ich vnímanie, myslenie, reč.

 

Metóda samostatnej práce- s knihou – neoddeliteľná súčasť vzdelávania žiaka. Práci s knihou sa majú žiaci učiť v každom predmete. To si vyžaduje, aby žiak vedel dobre čítať, vedel si robiť poznámky, rozlíšiť podstatné od nepodstatného, zostaviť osnovu prečítaného.

 

Fixačné metódymetóda opakovania, metóda nácviku zručnosti – nácvik poznávacích procesov, intelektuálny motorický tréning, telovýchovný, umelecký a pracovný nácvik.

 

Kompetencie

 

Žiak má po absolvovaní primárneho vzdelania mať tieto vedomosti, ovládať zručnosti.

Vedomosti – vo výtvarnej výchove je väčšina vedomostí získavaná a zároveň overovaná prostredníctvom praktických činností žiaka, časť vedomosti o výtvarnom umení sa utvára počas motivačnej, expozičnej a diskusnej časti vyučovacej jednotky a je podporená vizuálnymi materiálmi ( edukačné DVD, knihy, časopisy ).

  • kompetencia ( spôsobilosť ) učiť sa učiť

-   teší sa z vlastných výsledkov, uznáva aj výkon druhých

-   získané vedomosti, zručnosti a návyky dokáže uplatniť v praktických situáciách.

  • Kompetencia ( spôsobilosť ) vnímať a chápať kultúru a vyjadrovať sa nástrojmi kultúry

-   vníma krásu umeleckých diel, ľudových tradícií, produktov ľudskej práce.

 

OBSAH

 

  • Počúvanie širšieho repertoáru reprodukovanej hudby ( CD, kazeta, a pod. ).

      Pri počúvaní skladieb orientovať žiaka aj v súčasnej tvorbe, populárnej tvorbe, ale aj

      v regionálnej ľudovej tvorbe. Podporovať spontánnu detskú kreativitu, rozvíjať

      emocionalitu, rozvíjať prepojenie pohybovej, hudobnej a slovesnej kultúry. Chápať

      hudobnú výchovu ako psychoterapeutický prostriedok hudobnej relaxácie,

      cieľavedome zameraný na psychickú a somatickú aktivizáciu osobnosti a jej

      uvoľnenie.

  • Rozvíjanie pasívneho vnímania zvukov Orffovho inštrumentária a jednoduchých zvukov vyludzovaných bežnými predmetmi prostredia – ( šuchotanie papiera, štrnganie kľúčmi, prelievanie tekutiny v zatvorenej fľaši, atď. ) – najprv s vizuálne vnímaných zdrojom zvuku, potom bez vizuálne vnímaného zdroja zvuku.
  • Určovanie zdroja zvuku.
  • Motivácia dieťaťa k vyludzovaniu zvukov na jednoduchých hudobných nástrojoch.
  • Určovanie vlastností vnímaných zvukov – dĺžky, intenzity ( dlhý tón / zvuk – krátky, hlasný – tichý, hudba – ticho, hudba / ľudský hlas – reč ).
     

 

 

 

 

 

 

 

Pracovné vyučovanie

( vzhľadom na ŠVP rozšírené o 1 vyuč. hodinu )- počet hodín ročne 5 x 33

 

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Predmet pracovné vyučovanie má významnú úlohu vo vzdelávaní žiakov s mentálnym postihnutím z hľadiska úspešného sociálneho začlenenia sa do spoločnosti, vytvárania sociálneho, pracovného a osobného uplatnenia sa, individuálneho rozvoja jeho osobnosti a z hľadiska vytvárania vzťahov k okolitému životu.

 

 

CIELE

 

Pracovné vyučovanie prispieva k uspokojovaniu osobných potrieb žiaka k rozvoju jeho schopností, možností a zručnosti. V kooperácií s ostatnými predmetmi prispieva k rozvoju celej osobnosti žiaka, a tým sa stáva jeho život zmysluplnejším a nezávislejším:

Ciele predmetu:

  • utvárať základné hygienické návyky a sebaobslužné zručnosti,
  • utvárať základné návyky pri stravovaní,
  • rozvíjať jemno – motorické zručnosti,
  • adekvátne používať predmety,
  • utvárať základné pracovné zručnosti,
  • rozlišovať rôzne materiály.

 

 

Metódy a formy vyučovania

 

Vyučovacia metóda– spôsob učiteľa sprostredkovať žiakom učebnú látku v rámci vyučovacieho procesu. K špecifickým metódam vyučovania patrí Globálna metóda:

  • učivo sústreďuje na tzv. životné celky, t. j. biologicko – sociálne celky
  • proces výučby realizuje v týchto etapách:
    1. úvodné vstupné práce
    2. bezprostredné pozorovanie
    3. spájanie a upevňovanie
    4. konkrétna expresia.

 

  • Metóda mimovoľného učenia:

      Žiak si veľa osvojuje od učiteľa a spolužiakov mimovoľne ( bez toho, aby mal v úmysle niečo si osvojiť ): myšlienky, postoje, záujmy, názory, napodobňovanie rôznych výkonov. Je dôležité vytvárať priaznivé podmienky na učenie. Žiak má obyčajne rád ten predmet, ak ho učí jeho obľúbený učiteľ.

 

  • Metódy klasifikačné:

Hodnotenie, je významná činnosť, ktorá je dôležitá pre učiteľa, žiaka i rodičov. Pre učiteľa je to zdroj poznania schopností a pracovného úsilia žiakov. Pre žiaka je hodnotenie motiváciou ďalšej činnosti, alebo výstrahou, aby sa polepšil.

 

Sem zaraďujeme klasifikačnú metódu:

  1. Praktické skúšky: ide tu o aplikáciu teoretických poznatkov v praxi.

 

  • Fixačné metódy:

Osobitný charakter majú metódy Nácvik zručnosti – žiak v škole získava rôzne pracovné zručnosti. Pri získavaní zručností je potrebné dodržať určitú postupnosť od počiatočných operácií, kde je dôležitá kontrola vedomia až po zautomatizované výkony. Žiak spočiatku sleduje každý svoj pohyb pri činnosti. Po osvojení zručností myslí viac na obsah a nevenuje pozornosť jednotlivým ťahom.

 

 

Kompetencie( spôsobilosti )

 

Sociálne komunikačné kompetencie

  • Uplatňuje ústretovú komunikáciu pre vytváranie dobrých vzťahov so spolužiakmi, učiteľmi, rodičmi a s ďalšími ľuďmi, s ktorými prichádza do kontaktu.
  • Nadväzuje spoločensky prijateľným spôsobom kontakty s druhými.

 

Kompetencia v oblasti matematického a prírodovedného myslenia

  • Dokáže využiť získané základné matematické zručnosti na riešenie rôznych pracovných úloh a praktického života, používa pri tom konkrétne myslenie.

 

Kompetencia riešiť problémy

  • Dokáže popísať problém, vie na koho sa môže obrátiť o pomoc pri riešení problémov.

 

Osobné,  sociálne a občianske kompetencie

  • Uvedomuje si vlastné potreby, využíva svoje možnosti.
  • Pozná svoje povinnosti, dokáže rešpektovať a prijímať príkazy kompetentných osôb.
  • Dokáže spolupracovať v skupine.

 

 

OBSAH

 

Obsah predmetu sa realizuje v čo najväčšej miere v prirodzených podmienkach, v situáciách, v ktorých bude žiak danú činnosť v reálnom živote vykonávať.

 

Obsah pracovného vyučovania je členený na jednotlivé zložky:

 

  1. Sebaobslužné činnosti

Žiaci nadobúdajú zručnosti v starostlivosti o hygienu tela a zovňajšku, osvojujú si stravovacie návyky a pravidlá stolovania

  • Osobná hygiena – nácvik potrebných činností a postupov. Používanie hygienických potrieb. Osvojenie si hygienických návykov s pomocou. Používanie WC, splachovanie, používanie toaletného papiera a vreckovky.
  • Vyzliekanie a obliekanie odevu s pomocou.
  • Obúvanie a vyzúvanie s pomocou.
  • Zapnutie a rozopnutie veľkého gombíka s pomocou.
  • Používanie zipsu, patentiek s pomocou.
  • Navliekanie šnúrky do topánky, viazanie uzla.
  • Osvojenie si základných stravovacích návykov.
  • Spoznať potreby pre stravovanie, spoznať vlastné a používať ich.
  • Používanie lyžice pri jedle.

 

  1. Práce v domácnosti

Žiaci si osvojujú základné pracovné návyky v domácnosti, zručností potrebné pri domácich prácach a udržiavanie poriadku. Súčasťou tejto zložky je aj šitie. Žiaci nadobúdajú zručnosti v základných technikách šitia a ručných prác. Súčasťou zložky sú aj práce v kuchyni. Žiaci si osvojujú základné znalosti o potravinách, a ako udržiavať poriadok a hygienu v kuchyni. Vo vyšších ročníkoch nadobúdajú žiaci zručnosti pri príprave jednoduchých nápojov a jedál.

  • Odkladanie predmetov na určené miesto s pomocou.
  • Odkladanie odevu a obuvi s pomocou.
  • Utieranie prachu s pomocou.
  • Vynášanie odpadkov s pomocou.
  • Vedieť vymeniť uterák.
  • Otváranie a zatváranie dverí, zásuviek, okien.
  • Zapínanie a vypínanie osvetlenia.
  • Púšťanie vody – páková batéria, kohútik.
  • Primerané používanie rôznych predmetov a hračiek.
  • Oboznámenie sa so zariadením kuchyne.
  • Rozlíšenie potravín od ostatných predmetov s pomocou.
  • Rozlíšenie potravín, ktoré patria do chladničky s pomocou.
  • Základy jednoduchého prestierania k stolovaniu.
  • Odkladanie špinavého riadu zo stola.
  • Základy bezpečnosti v kuchyni.

 

  1. Práce v dielni

Žiaci si osvojujú schopnosť rozlišovať rozličné materiály, spoznávajú ich v praktickom živote, osvojujú si manuálne zručnosti s nimi a vytvárajú jednoduché výrobky. Aktivity sú zamerané na práce s drobným materiálom a papierom, montážne a demontážne práce.

  • Práce s drobným materiálomoboznámenie sa s rôznymi materiálmi: papier, textil, drevo, plastelína, prírodniny a iné.
  • Triedenie, priraďovanie a porovnávanie predmetov podľa farby, veľkosti a tvaru.
  • Manipulovanie s predmetmi: dvíhanie, prenášanie, prekladanie, vkladanie, vyberanie, navliekanie, lepenie, presýpanie.
  • Strihanie papiera, textilu, vlny, špagátov.
  • Viazanie uzlov.
  • Práce s papierom
  • Trhanie, krčenie a lepenie papiera, spoznávanie základných vlastností papiera.
  • Obkresľovanie, vytrhávanie, lepenie a vyfarbovanie šablóny z papiera.
  • Nalepovanie samolepiek.
  • Montážne a demontážne práce
  • Navliekanie drobných predmetov a prírodných: korále, šípky, vhodné cestoviny a iné.
  • Manipulovanie s kockami – ukladanie kociek na seba, vedľa seba.
  • Odskrutkovanie a zaskrutkovanie predmetov a hračiek.
  • Práce so stavebnicami – mozaika, domino.
  • Skladanie jednoduchého- puzzle.
  • Pestovateľské práce
    • Polievanie izbových kvetov s pomocou.
    • Oboznámiť sa so sadením, klíčením a rastom rastlín.
    • Práca so záhradným náradím – hrable.
    • Zbieranie plodov z listnatých a ihličnatých stromov.

 

 

PROCES

Žiaci si zvyšujú samostatnosť pri hygienických a stravovacích návykoch, pri sebaobslužných zručnostiach.

Všetky pracovné činnosti, ktoré si žiaci osvojujú sa snažíme nacvičovať v prirodzených podmienkach, v ktorých ich žiak bude vedieť v praktickom živote vykonávať. Čiastkovú úlohu nacvičovanej činnosti, ktorú si žiak nezvláda, možno preniesť do pracovnej úlohy uloženej s škatuli, aby si ju žiak mohol osvojiť častejším precvičovaním.

 

 

 

 

 

Telesná výchova 

 ( vzhľadom na ŠVP rozšírené o 2 vyuč. hodiny ) – počet hodín ročne 4 x 33

 

CHARAKTERISTIKA PREDMETU

 

Telesná výchova poskytuje elementárne teoritecké a praktické vzdelanie z oblasti pohybu a športu, významne prospieva k psychickému, sociálnemu a morálnemu vývinu žiakov, prispieva k formovaniu kladného vzťahu k pohybovej aktivite a plní aj významnú kompenzačnú funkciu v procese adukácie.

Svojím zameraním má telesná výchova výnimočné a špecifické postavenie v rámci vzdelávania žiakov.

Využíva predovšetkým pohybové prostriedky, ktoré prispievajú k celkovému vývinu osobnosti s akceptom na hrubú a jemnú motoriku.

Prostredníctvom pohybu – pohybových hier, cvičení a súťaží pozitívne ovplyvňuje zdravotný stav žiakov.

 

CIELE

 

Vychádzajú zo všeobecných cieľov:

  • Stimulovať myslenie, reč počas telovýchovných činností
  • Podporovať procesy sebapoznania a sebakontroly
  • Podporovať aktivitu, fantáziu a kreativitu
  • Formovať pozitívny vzťah k telesnej výchove, pohybovým aktivitám a športu
  • Kultivovať pohybový prejav s akceptom na vek a zdravotný stav, správne držanie tela.
  • Vytvárať priaznivé podmienky pre optimálny rozvoj
  • Podporovať získavanie poznatkov  o otázkach vplyvu pohybu na zdravie.
  • Uplatňovať zásady hygieny a bezpečnosti pri pohybovej činnosti.

 

Hlavný cieľ telesnej výchovy

 

V primárnej edukácií je pozitívna stimulácia vývinu kultúrne gramotnej osobnosti prostredníctvom pohybu s akceptom na zdravotne orientovanú zdatnosť a radostné prežívanie pohybovej činnosti.

Ciele predmetu telesná výchova v ŠZŠ sleduje dosiahnutie optimálneho telesného a pohybového rozvoja žiakov . U žiakov sa snažíme vypestovať hygienické návyky, pozitívny vzťah k pohybu, cvičeniu a športu v rámci ich obmedzených možností a rešpektovaní ich výrazných  individuálnych osobností.

Zo zdravotného hľadiska je významná kompenzačná , reedukačná a relaxačná funkcia telesnej výchovy, zameraná k zmierňovaniu alebo odstraňovaniu pohybových nedostatkov, nahradzovaniu chýbajúcich zručností inými a k zlepšovaniu celkového fyzického stavu..

 

Kompetencie absolventa  primárneho vzdelávania

 

  • Má vytvoriť základný pojmoví aparát na primárnej úrovni prostredníctvom poznatkov.
  • Dokáže v pohybových činnostiach uplatňovať princípy Fair- Play, je tolerantný , vie kooperovať, akceptuje práva a povinnosti účastníkov hry a svojím správaním prispieva k nerušenému priebehu.
  • Má osvojené elementárne vedomosti a zručnosti
  • Má na veku primárnej úrovni rozvinuté pohybové schopnosti
  • Dokáže v živote uplatňovať zásady hygieny, bezpečnosti a ochrany zdravia
  • Pozná a uvedomuje si význam pohybu pre zdravie

 

Prehľad tematických celkov:

 

  • Základné základné lokomočné a nelokomočné pohybové činnosti       30%
  • Manipulačné a prípravné športové a pohybové hry                               30%
  • Kreatívne a estetické pohybové činnosti                                                15%
  • Psychomotorické cvičenia a hry                                                             15%
  • Aktivity v prírode a sezónne pohybové činnosti                                    10%

 

Tematické celky:

 

  1. Kompetencia – mať primerane veku a svojím schopnostiam osvojené základné lokomócie, poradové cvičenia, elementárne zručnosti a akrobácie.
  2. Kompetencia – byť aktívny pri úlohách vyplývajúcich s pravidiel hry, prejavovať schopnosť spolupracovať, dodržiavať dohodnuté pravidlá.....
  3. Kompetencia – mať primerane veku rozvinuté základné senzorické, pohybové, intelektuálne, kultúrno- spoločenské a tvorivé schopnosti a vedieť ich primerane aplikovať v živote a v športe prostredníctvom prejavu / pohybu /.
  4. Kompetencia – mať primerane veku osvojené správne držanie tela pri pohybových činnostiach
  5. Kompetencia – mať primerane veku osvojené základné zručnosti z plávania, turistiky, korčuľovania, lyžovania, bicyklovania a vedieť ich  primerane aplikovať v živote a v športe.

 

Organizačné formy

 

Úlohou školy je zabezpečiť komplexný pohybový režim

 

  • Ranné cvičenia
  • Vyučovacia hodina
  • Vyučovacia hodina integrovanej telesnej výchovy
  • Pohybové aktivity v školskom klube
  • Školské športové súťaže
  • Záujmové krúžky
  • Kurz plávania
  • Škola v prírode
  • Cvičenia v prírode

 

Metódy

 

  • MOTIVAČNÉ
  • FIXAČNÉ
  • NÁZORNOTI
  • UKÁŽKY

 

 

Náboženská výchova -počet hodín ročne 1 x 33

 

 

Charakteristika predmetu

 

Vyučovanie náboženstva je priestor, kde sa deti učia kresťanským postojom a kresťanskému životu. Z antropologického uhla pohľadu ide o to, aby žiak objavil svoju osobnú originalitu, svoju identitu a svoje miesto v ľudskom  spoločenstve.

 

 
CIELE PREDMETU

 

Obsah  náboženskej výchovy pre tento ročník predstavuje ročníkovú tému „Cesta radosti“.  Jej cieľom je, viesť deti k postupnému objavovaniu lásky Boha k svetu a k človeku prostredníctvom budovania vzájomných vzťahov, spoznávania ich hodnoty,  ako aj k formovaniu návykov vzájomného prijímania sa a k návyku jednoduchej modlitby.

Základným symbolom prvého ročníka je srdce. Sprevádza žiakov v aktivitách či pracovných úlohách počas celého školského roka. Deti cez prácu s týmto symbolom spoznávajú dôležitosť lásky v živote človeka, nevyhnutnosť vzájomného delenia sa, pomoci, slušnosti a obetavosti ako základných sociálnych kompetencií.

 

CIELE

 

Objaviť, že som milovaným Božím dieťaťom.

Oceniť hodnotu vzájomných vzťahov.

Formovať návyk vzájomného prijímania sa a návyk modlitby.

 

 

 
PROFIL ABSOLVENTA – KOMPETENCIE

 

  • naučí sa komunikovať s ostatnými, deliť sa o svoje veci, brať ohľad na druhých a riadiť sa

všeobecnými pravidlami spoločenského styku

  • postupne spoznáva nový priestor – školu, triedu, svoju lavicu, delenie času (školský zvonček),
  • učí sa správaniu sa v školskom kolektíve
  • oboznamuje sa s úlohou rodiny a jej jednotlivých členov, spoznáva a preciťuje nezastupiteľnú úlohu lásky, vzájomnej pomoci a priateľstva.
  •  učí sa, že je samostatný jedinec, že má telo, meno, že môže ovplyvňovať svoje okolie, svojich blízkych., naučil sa slovami vyjadrovať svoje pocity smútku, hnevu, strachu, šťastia, radosti, bezpečia
  • oboznamuje sa s týmto svetom, učí sa vnímať a obdivovať krásu, ktorú nevytvoril človek,

krásu, ktorú dostal ako dar od Boha.

  • formuje návyk modlitby: pozorovať učiteľa pri modlitbe, prežehnať sa s pomocou učiteľa, opakovať modlitbu za učiteľom, prípadne naučiť sa krátku modlitbu

 

Medzipredmetové vzťahy

 

Slovenský jazyk a literatúra - rozvíjanie komunikačných schopnosti, chápe obsah krátkeho textu a reaguje naň, oceňuje dobré vlastnosti spolužiaka, odpovedá na krátke a jasné otázky

Vecné učenie – vníma potrebu chrániť prírodu a život v nej, prejavuje obdiv a úctu k prírode  citlivo reaguje na živé tvory v prírode, vníma prírodu ako vzácny dar od Boha

Pracovné vyučovanie – tvorba rôznych výrobkov

Hudobná výchova – pesničky, s náboženským námetom, piesne sprevádzané tzv. ukazováčkami, vníma hudbu

Výtvarná výchova –  tvorba rôznych obrázkov súvisiace s témou náboženskej výchovy

Telesná výchova – telovýchovné aktivity v rámci hrania rôznych scénok,. vníma pohyb

 

V prvom ročníku sa kladie dôraz aj na rozvíjanie nad predmetových vzťahov. Je to:

 

  • Mediána výchova: deti si prakticky osvojujú jednoduché formy komunikácie ako je pozdrav, prosba, poďakovanie, ospravedlnenie sa.
  • Environmentálna výchova: prostredníctvom poznávania prírody si deti vytvárajú pozitívny vzťah k všetkému živému, čo patrí do prírody. Učia sa prírodu obdivovať a chrániť.
  • Výchova k manželstvu a rodičovstvu: deti si uvedomujú svoju jedinečnosť, objavujú a preciťujú hodnotu rodiny a rodinných vzťahov.
  • Prevencia sociálno-nežiadúcich javov: deti sú nasmerované na citlivé vnímanie potrieb ľudí okolo seba – prijímanie a delenie sa.

 

 

 

 Stratégie – formy a metódy vyučovania

 

  • kombinovaná, vysvetľujúca, praktická stratégia
  • inscenačná metóda, slovná metóda, práca s PZ, práca v skupinách,
  • výučba pomocou informačno-komunikačných technológií
  • metódy názorného vyučovania
  • hra, dialóg, príbeh, rozhovor, kreslenie, spev, imitácia, praktická činnosť,                                                                                                                                                                                                               

 

UČEBNÉ ZDROJE

 

  • Metodická príručka pre 1. ročník ŠZŠ
  • rôzne pracovné listy, textové a obrázkové prílohy
  • multimediálne zdroje, náboženské časopisy

 

HODNOTENIE

 

  • priebežné slovné hodnotenie počas výchovno-vzdelávacieho procesu, sústrediť sa na pozitívnu motiváciu
  • hmotné odmeňovanie podľa vopred dohodnutého spôsobu a pravidiel
  • priebežné odmeňovanie obrázkami s náboženskou tematikou

 

 

 

 

 

 

                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Spojená škola internátna - Bentlakásos Összevont Iskola
    Rákócziho 1, 936 01 Šahy
  • 036/741 11 34
    Riaditeľka školy : PaedDr.Agnesa Pataiová Zástupkyňa riaditeľky :Ing.Marta Gregorová
    Zástupca pre OU :Mgr.Peter Švec

Fotogaléria