ŠZŠ pre deti s mentálnym aj telesným postihnutím

Žiakom školy sa stáva dieťa, ktoré po požadovaných lekárskych, psychologických a špeciálno-pedagogických vyšetreniach má stanovenú diagnózu mentálna retardácia (od ľahkého po ťažký stupeň) a pridružený telesný postih (DMO rôzneho druhu, hemiparézy, diparézy a kvadruparézy).

Po ukončení školskej dochádzky môžu žiaci podľa individuálneho záujmu pokračovať vo vzdelávaní v OU. Pre každého žiaka je  s var.B a C je vypracovaný individuálny vzdelávací program, ktorý zohľadňuje jeho schopnosti a možnosti vzdelávania vzhľadom ku jeho diagnóze. Individuálny vzdelávací program má každý žiak vypracovaný zo slovenského jazyka (čítanie, písanie), matematiky, vecného učenia (vlastivedy a dorozumievacích zručností). Na výchovných predmetoch (pracovná výchova, hudobná výchova, výtvarná výchova, rečová výchova) sa spracovanie témy prispôsobuje individuálnym schopnostiam a zručnostiam žiakov. Žiaci pracujú s učebnicami a pracovnými listami pre špeciálne školy, pri vzdelávaní využívajú počítačové programy, pri nácviku písania používajú šablóny, držiaky na ceruzky, špeciálnu klávesnicu.

Vyučovanie je organizačne členené.  Pracovné tempo a krátke prestávky rešpektujú individuálne schopnosti a výdrž jednotlivých žiakov. Hodnotenie žiakov je vo väčšine prípadov slovné, doplnené motivačným razítkom. Žiaci majú možnosť navštevovať aj náboženskú výchovu.

Žiaci sa zapájajú do rôznych výtvarných súťaží v rámci celého Slovenska, kde ich snaženie bolo viackrát odmenené. Plánujeme navštevovať divadelné predstavenia, sami si občas divadielko zahráme a vystúpime aj pred obecenstvom.

Každý školský rok je spestrený tradičnými akciami: Mikuláš, vianočná besiedka, karneval, veľkonočné vajíčko, Deň detí a iné.