ŠŽŠ a ŠMŠ pre deti s autizmom

Autizmus je pervazívna vývinová porucha (všetko zasahujúca), ktorá sa vyznačuje triádou postihnutí:

• narušená sociálna interakcia
  • narušená komunikačná schopnosť
  • porucha imaginácia a obmedzený repertoár činností
  •

V súčasnej dobe neexistuje žiadna jednoznačne úspešná liečebná klinická metóda na liečbu autizmu.

Autizmus je celoživotný stav, ktorý možno ovplyvniť špeciálno-pedagogickým pôsobením, ktorého cieľom je umožniť čo najvyššiu možnú samostatnosť postihnutého.

Vychádzajúc zo slov Doc. I. Baja a z praxe môžeme potvrdiť a j v prípade autizmu: "Čím skôr sa postihnutému dieťaťu poskytne náležitá pomoc v zmysle komplexnej starostlivosti, čím skôr sa mu oskytne špeciálna výchova, tým lepšie sa zabezpečí jeho ďalší vývin."

Cieľom edukácie detí s autizmom je ovplyvňovanie poškodených oblastí a rozvíjanie už vyvinutých schopností u dieťaťa s autistickým spektrom.

Výuka detí s autizmom v ŠZŠ nadväzuje na špeciálnu predškoskú výuku v ŠMŠ. Tak sa dieťaťu s autizmom zabezpečí komplexný a priaznivý rozvoj jeho osobnosti od malička, vtedy keď je najtvárnejšie a keď sa u neho vytvárajú základné kvality života.

Výchovno-vzdelávací proces v ŠZŠ a ŠMŠ pre deti s autizmom zabezpečujú učiteľky so špeciálno-pedagogickou kvalifikáciou. Pracujú podľa uvedených zásad a snažia sa každému z detí pomôcť nadobúdať potrebné zručnosti pre každodenný život.

Učebné osnovy vyplývajú zo špecifík tohto postihnutia a jedinečnosti každého dieťaťa. Obsah vzdelávania je zameraný na:

• vývin reči a komunikácie
  • sociálnu interakciu
  • kognitívnu úroveň
  • špecifiká zmyslového vnímania
  • správanie a problémy správania
  • záujmy a využívanie voľného času
  • sebaobsluhu a pracovné zručnosti
  • samostatnosť
  • hygienické a stravovacie návyky
  • potreby dieťaťa
  •

Metóda TEACH je založená na tvorbe individuálneho vzdelávacie plánu. Cieľom tohto plánu je zlepšenie adaptácie (prostredie prispôsobujeme žiakovi) spolu s štrukturovaným vyučovaním (dodržanie časového a priestorového plánu). Je vhodné kombinovať ju s inými terapiami (muzikoterapia, arteterapia, facilitačná komunikácia, behaviorálne techniky, psychomotorická terapia a pod.). Potrebná je aj vizuálna podpora (alternatívna komunikácia v podobe symbolov, obrázkov, predmetov), vychádzajúca z individuálneho hodnotenia každého dieťaťa". Dôležitá je spolupráca všetkých zúčastnených - pedagóg, rodič, pedopsychiater, lekár a pod.

Neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou špeciálnej výchovy v ŠZŠ a ŠMŠ sú odborné konzultácie a pravidelné rady pre rodičov, spolupráca s nimi, pričom sa spoločne pokúšame riešiť problémy ich dieťaťa.

Deti s autizmom zo ŠMŠ a ŠZŠ sa zúčastňujú na rovnakých akciách a aktivitách ako ostatní žiaci ŠZŠ prihliadajúc na ich celkový stav a možnosti.

Vzhľadom k tomu, že v ŠMŠ a ŠZŠ vzdelávame žiakov s autizmom, sme v súčasnosti vypracovali projekt na Ďalšie vzdelávanie autistov po ukončení povinnej školskej dochádzky. Projekt je alternatívou praktickej školy, zahŕňa dve úrovne vzdelávania, podľa schopností a možností žiakov. V prípade jeho schválenia poskytneme našim žiakom možnosť vzdelávania v odboroch: pomocné práce v kuchyni a pestovateľské práce.